français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Unesco
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Side-event „Ochrana světového přírodního dědictví v kontextu trojí planetární krize“ u příležitosti 47. zasedání Výboru světového dědictví

Na okraj 47. zasedání Výboru světového dědictví Stálá delegace zorganizovala dne 9. července side-event „Ochrana světového přírodního dědictví v kontextu trojí planetární krize“. S prezentací vystoupil poradce ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, RNDr. Jan Plesník, CSc. 

Ředitel Centra světového dědictví Lazare Eloundou Assomo vyzdvihl roli Česka v kontextu Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví a jeho aktivní přístup k ochraně přírodního dědictví. V době trojí planetární krize (klimatická změna, ztráta biodiversity a znečištění), která ohrožuje světové (nejen) přírodní dědictví, je třeba přejít od závazků k činům. Více než třetina statků zapsaných na Seznam světového dědictví čelí ohrožení spojenému se změnou klimatu. Jednotlivé krize jsou propojeny a není možné je řešit izolovaně ani v rámci hranic jednotlivých států.
Dr. Plesník připomněl, že zmíněné tři krize doprovázejí další výzvy – informační krize a sociální nerovnost, které dále ztěžují jejich řešení. Při detekci, monitorování a řešeni hrozeb v oblasti ochrany přírodního dědictví mohou hrát roli digitální nástroje, klíčová však zůstává mezinárodní spolupráce. Společné úsilí však ponese ovoce pouze v případě, že se přírodní dědictví skutečně stane prioritou našich politik.
Projekt byl financován z prostředků MZV v rámci aktivit na podporu implementace Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj.

 

 

Unesco

Unesco