english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Pavel Řezáč, Velvyslanectví ČR v Nairobi
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

3. Environmentální shromáždění OSN

Ve dnech 5. – 6. prosince 2017 probíhá v Nairobi 3. Environmentální shromáždění OSN (United Nations Environment Assembly, UNEA). Ministři životního prostředí se zde schází, aby dospěli k dohodě, jak co nejúčinněji bojovat se světovým znečištěním. Vzhledem k povolebním vyjednáváním v ČR zastupuje na tomto setkání ministra Richarda Brabce jeho náměstek Vladislav Smrž, který je rovněž členem Byra UNEA-3. 

Hlavním tématem UNEA-3, vrcholného orgánu Programu OSN pro životní prostředí (UNEP), je proto „Planeta bez znečištění v jednotlivých složkách životního prostředí“. Toto téma dává i rámec rezolucím, které má shromáždění přijmout. Mezi nejdůležitější patří rezoluce o životním prostředí a zdraví, plastovém odpadu v mořích a oceánech nebo o půdě a znečištění ovzduší. Jejich znění je zatím předmětem pracovních setkání. ČR se na jejich vyjednávání podílela při přípravných jednáních, prioritní pro nás jsou rezoluce o zdraví a životním prostředí, ovzduší a půdě.

Hlavním politickým výstupem shromáždění je ministerská deklarace, která doposud nebyla na předchozích zasedáních kvůli neshodám nad jejím zněním přijata. Mezi její největší oponenty patří USA a Čína.

Zástupci států východní Evropy se dohodli, že kandidátem na člena Byra UNEA-4 na další období bude opětovně náměstek ministra životního prostředí ČR V. Smrž. Členství v Byru znamená jedinečnou možnost utvářet a ovlivňovat témata globální ochrany životního prostředí, které mají vliv zejména na EU a tím také na její členské státy. Kandidátem na předsedu UNEA-4 s největší pravděpodobností i budoucím předsedou setkání v roce 2019 bude estonský ministr životního prostředí Siim Kiisler.

Oficiálního zahájeni se zúčastnil keňský prezident Uhuru Kenyatta a projev rovněž přednesl výkonný ředitel programu UNEP Erik Solheim. V rámci plenárního zasedání vystoupila rovněž česká stálá představitelka v OSN, velvyslankyně Marie Chatardová, a to ve funkci prezidentky ECOSOC, které aktuálně Česká republika předsedá.

Oficiální zahájení prezidentem U. Kenyattou

Oficiální zahájení prezidentem U. Kenyattou

Projev výkonného ředitele programu UNEP E. Solheima

Projev výkonného ředitele programu UNEP E. Solheima

 

Vystoupení náměstka ministra životního prostředí ČR V. Smrže

Vystoupení náměstka ministra životního prostředí ČR V. Smrže

Projev velvyslankyně M. Chatardové, předsedkyně ECOSOC

Projev velvyslankyně M. Chatardové, předsedkyně ECOSOC