
26. zasedání Řídící rady UN-Habitat
08.05.2017 / 11:57 | Aktualizováno: 09.05.2017 / 15:50
(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2020 / 01:00.)
Ve dnech 8.–12. května 2017 se se koná v sídle Programu Organizace spojených národů (OSN) pro lidská síla (UN-Habitat) v Nairobi v Keňské republice 26. zasedání Řídící rady UN-Habitat. Česká republika, jako nově zvolený člen Řídící rady, je na zasedání reprezentována Ing. Karlou Šlechtovou, ministryní pro místní rozvoj. Paní ministryně vystoupila první den zasedání Řídící rady s projevem, který zdůraznil nutnost zaměřit pozornost na celostní rámce rozvoje bydlení a řízení měst v oblasti plánování z pohledu udržitelného rozvoje měst prostřednictvím implementace „Nové agendy pro města“.
Řídící rada UN-Habitat je složena z 58 členských zemí OSN; ČR byla do Řídící rady UN-Habitat na období leden 2017 až prosinec 2020 zvolena na zasedání Hospodářské a sociální rady OSN (ECOSOC) dne 8. prosince 2016 v New Yorku. Zvolení ČR do Řídící rady UN-Habitat reflektovalo její výraznou roli v přípravném procesu třetí celosvětové konference OSN o bydlení a udržitelném rozvoji měst „Habitat III“, která se konala ve dnech 17.–20. října 2016 v ekvádorském hlavním městě Quito.
Na konferenci „Habitat III“ byl schválen dokument „New Urban Agenda“ („Nová agenda pro města“), obsahující vize a cíle pro rozvoj měst a bydlení na příštích 20 let. „Nová agenda pro města“ je zároveň jedním z programových dokumentů pro plnění cílů udržitelného rozvoje obsažených v „Agendě 2030“, a to zejména k plnění cíle 11 (zaměřeného na města a bydlení) i k plnění řady dalších cílů – např. cílů 1 a 2, které jsou zaměřeny na boj s extrémní chudobou ve všech jejích podobách.
Zasedání Řídící rady se koná každé 2 roky v sídle UN-Habitat v Nairobi; jednání Řídící rady probíhá za účasti většiny členských zemí OSN.
Stěžejním bodem letošního v pořadí 26. jednání Řídící rady, jehož zasedání bylo zahájeno keňským prezidentem U. Kenyatta, je praktické naplňování „Nové agendy pro města“, která je výrazem snahy o vytvoření vzájemně prospěšného vztahu mezi urbanizací a udržitelným rozvojem a nabízí strategie, které pomáhají převést výzvy měst do realizace inkluzívního hospodářského a společenského růstu v rámci významných vzájemných vazeb napříč cíli i úkoly.
Česká republika podporuje úsilí EU a jejích členských států vedoucí k prosazování dobře řízených, životaschopných, sociálně inkluzivních a bezpečných měst, která efektivně a udržitelně využívají přírodní zdroje a s důrazem na podporu inovací dosahují ekonomické prosperity. Ideálem moderní urbanizace je právě inkluzivita, zlepšení rovnosti žen a mužů, rozvoj možností vzdělávání a vytváření prostředí podporujícího podnikání. Inkluzivita je klíčovou součástí řešení následků sociálního vyloučení a chudoby. Jednou z priorit urbánní politiky je zlepšení přístupu k základním službám a cenově dostupnému bydlení, včetně zajištění dostupnosti a konektivity, kdy ideálem je dosažení rychlého, bezpečného a ekologického dopravního spojení, stejně jako vybudování efektivní a rychlé infrastruktury informačních a komunikačních technologií.
Problematika bydlení a rozvoje měst jsou oblasti v kompetenci Ministerstva pro místní rozvoj na základě kompetenčního zákona a dalších zákonů; ministerstvo je v rámci ČR gestorem Programu OSN pro lidská sídla (UN-Habitat).
Ministerstvo pro místní rozvoj také zastupuje ČR ve Výboru pro bydlení a management pozemků Evropské hospodářské komise OSN; zástupce ministerstva je zvoleným místopředsedou Výboru.