english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - aktuální podmínky cestování do Ugandy a návratu do ČR

Uganda je otevřena turistickému ruchu. Před cestou doporučujeme zapsat se do registračního systému DROZD.

VSTUP NA ÚZEMÍ UGANDY

Ugandské úřady pro vstup do země požadují potvrzení o dokončeném očkování; výjimka je zavedena pro děti mladší 5 let.

Pro neočkované cestující je pro vstup do země požadováno potvrzení o negativním RT-PCR testu; vzorek nesmí být odebrán dříve než 72 hodin před nástupem cesty.

Tisková zpráva Ministerstva zdravotnictví Ugandy z 27. 4. 2022 (PDF, 3 MB)  (podmínky cestování viz str. 5)

OČKOVANÉ OSOBY

viz odstavce VSTUP NA ÚZEMÍ UGANDY  a PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

TESTOVANÉ OSOBY

Testování před příletem a před odletem povinné pro osoby bez dokončeného očkování - viz odstavce VSTUP NA ÚZEMÍ UGANDY a PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Prodělané onemocnění COVID19 se do podmínek ugandské vlády pro cestování nepromítá.

DĚTI

Děti mladší pěti let jsou osvobozeny od požadavku předložit potvrzení o negativním PCR testu před příletem a před odletem.

PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Povinnost vyplňovat příjezdový formulář byla zrušena. 

PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Povinné nošení roušek (výjimka pro osoby s dokončeným očkováním, a to pouze mimo uzavřené prostory, a pro děti mladší 5 let), dodržování dalších hygienických opatření včetně rozestupů. 

Veřejná i soukromá doprava je povolena za podmínky dodržování všech hygienických předpisů (např. ve veřejné dopravě nesmí být v provozu klimatizace). 

Hotely, restaurace, obchodní centra a trhy s potravinami otevřeny za podmínky dodržování všech hygienických předpisů a zachovávání rozestupů.

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Cestující, kteří mají RT-PCR pozitivní test a jsou asymptomatičtí nebo jen s mírnými příznaky, se mohou izolovat v ugandskou vládou určeném hotelu. Ostatní cestující budou převezeni do veřejné nebo soukromé nemocnice, v níž jsou povinni setrvat, dokud nebudou mít negativní test. Pobyt ve veřejné nemocnici je zdarma; pokud se cestující rozhodnou pro soukromou nemocnici, jsou povinni uhradit náklady.

Pokud má cestující pozitivní test na COVID19, musí vyčkat minimálně sedm dní, než mu negativní test umožní odjezd z Ugandy. Negativní výsledek za kratší dobu po pozitivním výsledku ugandské ministerstvo zdravotnictví nepřijme jako doklad umožňující odjezd ze země.

UŽITEČNÉ KONTAKTY

Velvyslanectví Ugandy v Berlíně (akreditované pro ČR) 

Velvyslanectví ČR v Nairobi

Ministerstvo zdravotnictví Ugandy

vládní portál k COVID19

PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Potvrzení o negativním RT-PCR testu před odletem ze země je vyžadováno pro cestující bez dokončeného očkování proti COVID-19. Test musí být proveden ve vládou registrované laboratoři ne dříve než 72 hodin před odletem.  Výsledky testů jsou doručovány e-mailem, textovou zprávou (tj. PDF odeslaným prostřednictvím aplikace WhatsApp) nebo fyzickou kopií. Doporučuje se přinést si k odbavení na letišti vytištěnou kopii výsledku testu; elektronická kopie nemusí být přijata.