english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - aktuální podmínky cestování do Rwandy a návratu do ČR

Rwanda je otevřena cestovnímu ruchu. Od 14.5. byly podmínky vstupu zmírněny, podle nových pravidel postačuje pro vstup do země pouze antigenní test.
 
Před cestou doporučujeme zapsat se do registračního systému DROZD.

VSTUP NA ÚZEMÍ RWANDY 

Rwandské úřady pro vstup do země požadují

1) potvrzení o negativním antigenním (RDT) testu; vzorek nesmí být odebrán dříve než 72 hodin před příletem do Rwandy. Výjimka je zavedena pro děti do 5 let.

2) vyplnění online příjezdového formuláře Passenger Locator Form, nejpozději před odbavením před odletem do Rwandy. Výjimka z této povinnosti je zavedena pro děti do 5 let, pokud přicestují i odcestují s rodiči / zákonnými zástupci a údaje o dítěti jsou uvedeny ve formuláři rodiče / zákonného zástupce. 

Po příletu se cestující na letišti podrobí dalšímu antigennímu testu (cena testu je 5 USD). 

Provoz na pozemních hranicích byl obnoven.

Aktuální pravidla rwandské vlády pro cestující
 

OČKOVANÉ OSOBY

Očkování proti COVID19 se do aktuálních pravidel rwandské vlády pro cestování zahraničních návštěvníků nepromítá.

TESTOVANÉ OSOBY 

Požadované testování viz odstavec VSTUP NA ÚZEMÍ RWANDY a PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Prodělané onemocnění COVID19 se do pravidel rwandské vlády pro cestování nepromítá.

DĚTI

Předložení dokladu o negativním antigenním testu při příletu, další testování ani vyplnění příjezdového formuláře není povinné pro děti do 5 let. 

PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

viz odstavec Vstup na území

PODMÍNKY NA MÍSTĚ 

Zákaz nočního vycházení byl zrušen. 

Cestovní ruch je povolen za podmínky dodržování veškerých opatření proti šíření covid-19, a to ze strany hotelů, cestovních kanceláří a přepravních služeb. 

Prostředky veřejné dopravy mohou být obsazeny na plnou kapacitu, platí však zákaz přepravy stojících cestujících. Povinné je nošení roušek, dodržování rozestupů a řádné větrání. 

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

V případě pozitivního testu během pobytu ve Rwandě bude cestující (i pokud je asymptomatický) léčen tak, jak je uvedeno v National Covid-19 Management Guidelines, dokud se plně nezotaví, a to na vlastní náklady. Doporučujeme všem cestujícím, aby měli mezinárodní cestovní pojištění, které pokrývá i výdaje v těchto případech.

Cestujícímu, který bude mít po 10-denní izolaci stále pozitivní RT-PCR test, bude bez symptomů a bude mít negativní antigenní test, vydají rwandské úřady certifikát, na jehož základě může opustit Rwandu. Podmínkou je, že tranzitní i cílová země takový postup povolují.

TRANZIT

Tranzit delší než 12 hodin - stejně jako v kapitole VSTUP NA ÚZEMÍ RWANDY

Tranzit při letecké dopravě kratší než 12 hodin, pokud cestující neopustí letiště - stejný postup, jen test po příletu není povinný. 

Aktuální pravidla rwandské vlády pro cestující

UŽITEČNÉ KONTAKTY

Velvyslanectví Rwandy v Berlíně (akreditované pro ČR)

Velvyslanectví ČR v Nairobi

Rwanda Biomedical Centre - testování, pravidla pro cestování, aj., stálá služba na letišti tel. +250 781 415 724, bezplatné tel. číslo 114, e-mail covid@rbc.gov.rw

Ministerstvo zdravotnictví

PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Negativní antigenní nebo RT-PCR test je vyžadován i před odletem ze země (výjimka: děti do 5 let v doprovodu dospělé osoby), a to v závislosti na požadavcích cílové země. Test musí být proveden ne více než 72 hodin před odletem. Výsledek testu je třeba před odletem stáhnout ze stránky Rwanda Biomedical Centre a vytisknout.