english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Superlegalizace dokumentů

Postup pro vyšší ověření (superlegalizaci) veřejných listin (např. matriční doklady, doklady o vzdělání, výpis z rejstříku trestů apod.) na velvyslanectví

Veřejné listiny vydané úřady Burundi, Keni, Tanzanie a Ugandy musí být pro použití v ČR superlegalizovány (musí být pro vedeno jejich vyšší ověření). Superlegalizace je založena na principu dvojího ověření: originál veřejné listiny je nejdříve ověřen k tomu zmocněným úřadem, např. v Keni Ministerstvem zahraničních věcí Keňské republiky. Žádost o ověření listiny v Keni je třeba podat na úřadu Huduma Centre v Nairobi u příslušné přepážky (viz obrázek), Huduma Centre poté listiny postoupí keňskému MZV.

Přepážka pro ověřování listin

Přepážka pro ověřování listin

 

U ostatních zemí akreditace velvyslanectví (Burundi, Tanzanie, Uganda) je postup obdobný, ověření provede ministerstvo zahraničních věcí dané země. V případě Rwandy, v souvislosti s jejím přistoupením k Haagské úmluvě o apostile v r. 2024, jsou rwandské veřejné listiny opatřovány apostilní doložkou a proto již superlegalizovány nejsou.

Po ověření listiny ministerstvem zahraničních věcí dané země může Velvyslanectví ČR v Nairobi provést vyšší ověření neboli superlegalizaci listiny.

Rádi bychom zdůraznili, že k provedení vyššího ověření je zapotřebí předložit originál veřejné listiny. Upozorňujeme, že zalaminované dokumenty nelze legalizovat, neboť na ně není možné otisknout legalizační razítko.

Obdobný postup se využije v případě českých veřejných listin, které je třena použít v zahraničí. Listina je nejdříve ověřena Ministerstvem zahraničních věcí ČR a následně (v případě Keni)  Velvyslanectvím Keňské republiky v Berlíně. Důrazně upozorňujeme, že superlegalizačním úřadem pro právní použití keňských veřejných listin je výhradně Velvyslanectví Keňské republiky v Berlíně (a není jím tudíž ani Velvyslanectví ČR v Nairobi ani Velvyslanectví ČR v Berlíně).

Příklad (vyřízení oddacího listu):

Český občan hodlá v Keni uzavřít sňatek s keňskou občankou, k čemuž keňské úřady požadují rodný list ČR. Originál rodného listu občan nechá ověřit referátem legalizace MZV ČR (ten ověří razítko a podpis úředníka úřadu nadřízeného matrice) a následně Velvyslanectvím Keňské republiky v Berlíně (které ověří razítko a podpis MZV ČR). Pokud si nechal vyhotovit překlad do angličtiny v ČR, tento překlad nechá ověřit stejným způsobem.

Po uzavření manželství v Keni si hodlá občan požádat o český oddací list. Originál keňského dokladu je tedy nejdříve nutné ověřit na MZV Keni, které provede první část ověření, tj. ověří razítko a podpis úředníka matričního úřadu. Následně keňský oddací list doručí Velvyslanectví ČR v Nairobi, který provede superlegalizaci, tj. ověří razítko a podpis MZV Keni. Superlegalizovaný doklad je možné použít pro úřední řízení v České republice, musí však být doplněn o úřední překlad do českého jazyka.

Provedení superlegalizace na Velvyslanectví ČR v Nairobi podléhá správnímu poplatku, standardní doba vyřízení žádosti o superlegalizaci je jeden den. Podání žádosti je možné výhradně na základě předchozí registrace.