deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko na seznamu “vysoce rizikových zemí”: pravidla při cestě do Bavorska a dalších spolkových zemí na jihu Německa

(Archivní článek, platnost skončena 22.02.2021 / 14:30.)

Od 24. ledna je Česko zařazeno na seznam „vysoce rizikových zemí“ a v souladu s nařízením spolkové vlády ze 14. ledna 2021 začnou pro české občany platit nová pravidla vstupu do Bavorska:
 

1. Pro všechny platí povinnost přijíždět již s negativním testem ne starším 48 hodin od odběru, který je nutné mít k dispozici po dobu 10 dní, aby mohl být na výzvu předložen příslušným úřadům. (V případě dopravy organizované přepravcem platí povinnost předložit test již před zahájením dopravy). Podle oficiálních informací bav. Ministerstva zdravotnictví NENÍ MOŽNÉ PŘEJÍŽDĚT HRANICE JEN S POTVRZENÍM O ABSOLVOVÁNÍ TESTU. Ve všech případech je třeba mít písemně, či elektronicky doklad o negativním výsledku testu;

2. Pendleři nejsou v Bavorsku výjimkou a musí jako všichni ostatní přijíždět s testem ne starším než 48 hodin (PCR, nebo antigen). Po dobu pobytu v Bavorsku se nemusí znovu testovat, nařízení se týká pouze příjezdu ("Každodenní" pendleři se tak musí testovat každých 48 hodin. "Týdenním" pendlerům stačí jen vstupní test a během pobytu v Bavorsku žádný další podstupovat nemusí.) NEPLATÍ DOSAVADNÍ VÝJIMKA OKRESU CHAM, ŽE TI, KDO PRODĚLALI COVID-19 V POSLEDNÍCH 6 MĚSÍCÍCH, SE NEMUSÍ PROKAZOVAT NEGATIVNÍM TESTEM.

3. Výjimky z testu, resp. karantény:

      a) tranzit přes vysoce rizikové území (k tranzitu viz též poznámka níže!)

      b) tranzit přes Německo

      c) řidiči mezinárodní dopravy, pouze pokud pobyt v Německu nepřesahuje 72 hodin.

Ministerstvo zahraničních věcí a Generální konzulát pracují ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví a dalšími subjekty na maximálním snížení negativních dopadů opatření na občany Česka, zvláště na navýšení kapacity antigenních testů v příhraničí.

 

Podmínky pro modelovou pracovní (zaměstnanec, zakázka, obchodní jednání apod.) cestu do Německa a zpět do Česka:

Před vstupem do Německa:

1.  Antigenní, nebo PCR test - ne starší 48 hodin od odběru s potvrzením (elektronicky, či papírově) v AJ/NJ.

2.  Nahlášení příjezdu na www.einreiseanmeldung.de (slouží zároveň jako nahlášení na místně příslušné hygienické stanici /dle místa pobytu, pokud není pobyt, tak v místě prvního kontaktu/) – při pobytu do 24 hodin v Německu není registrace nutná. Při pobytu delším než 5 dní je nutná karanténa. (Pokud máte delší zakázku, je možné ji přerušit, odjet do Česka udělat si čerstvý test a pak znovu přijet na max. pět dní do Německa.)

3.  Potvrzení o nezbytnosti cesty, elektronicky, nebo papírově od partnera, zákazníka, či zaměstnavatele v Německu (možno použít i smlouvu o díle, zaměstnání apod.).

Pozn.: Cesta řidičů mezinárodní dopravy k zaměstnavateli v Německu není mezinárodní doprava, ale pracovní cesta.

Před vstupem zpět do Česka:

4.   Vyplnit příjezdový formulář www.prijezdovyformular.cz  (slouží zároveň jako oznámení příslušné krajské hygienické stanici v Česku) – při pobytu v Německu delším než 12 hod.

5.   Před návratem do Česka absolvovat PCR, nebo antigen test a po návratu do Česka podstoupit do pěti dní PCR test – při pobytu delším než 12 hodin.

6.   Předložit krajské hygienické stanici výsledek PCR testu – při pobytu delším než 12 hodin,

7. přesné informace vstupu do Česka viz: Pravidla pro vstup osob na území České republiky dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví

 

Obdobná pravidla platí v následujících spolkových zemích (odkazy níže):

BÁDENSKO-WÜRTTEMBERSKO

PORÝNÍ-FALC (Teil 8)

SÁRSKO

 

Další informace:

Aktuální nařízení spolkové vlády.

Novými pravidly nejsou dotčena příslušná stávající bavorská nařízení, vč. povinnosti karantény apod. Viz též pravidla pro pohyb v Bavorsku. Stávající pravidla platí do 14. února 2021.

V příloze naleznete seznam testovacích míst pro pendlery v Bavorsku.

Zde naleznete seznam odběrový míst na antigenní testy v Česku s možností zajištění termínu. Centra mají k dispozici formulář potvrzení v angličtině od českého Ministerstva zdravotnictví, příp. si doneste vytisknutý vlastní. Zde formulář též ke stažení.

Poznámky:

Tranzit: Výjimka platí pro cestující v rámci individuální dopravy. V případě hromadné dopravy má přepravce povinnost vyžadovat potvrzení o negativním testu a elektronické registraci před nástupem cesty. Toto platí i pro cestující při návratu letadlem ze třetích zemí, kteří budou tranzitovat přes Německo do Česka. V zásadě platí doporučení řídit se podle požadavků dopravce.

Test: Požadavky na test se řídí podle Institutu Roberta Kocha, viz www.rki.de/covid-19-tests : uznává se PCR i antigenní test, potvrzení může být v papírové, či elektronické podobě, test nesmí být starší než 48 hodin od odběru, jazyk potvrzení: angličtina, němčina, či francouzština.

Platnost nařízení: do 31. března 2021

přílohy

seznam testovacích míst v Bavorsku 20 KB XLSX (FILE_TYPE_XLSX) 21.1.2021