Česká republika v OSN
Česká republika se jako jedna ze zákládajících zemí aktivně podílí na činnosti OSN. Českou republiku při OSN zastupují Stálé mise České republiky v New Yorku, Ženevě, ve Vídni a v Nairobi.
Československý ministr zahraničí Jan Masaryk podepisuje Chartu OSN (San Francisco, 26. června 1945)
Proč je členství ČR v OSN důležité?
Organizace spojených národů je jedinou mezinárodní mezivládní organizací s univerzálním členství a je tedy jedinečnou platformou pro řešení globálních problémů. Členství v OSN a jejích volených orgánech a ujednáních umožňuje České republice aktivně prosazovat její politické a ekonomické zájmy, prezentovat, sbližovat či koordinovat její postoje vůči ostatním zemím z reprezentativního fóra a posilovat mezinárodní prestiž země.
Stručná rekapitulace
Československo bylo jedním z 51 zakládajících členů OSN. V důsledku rozdělení Československa musely oba nástupnické státy požádat o přijetí do OSN jako nové členské státy. Přijímací proces byl ukončen 19. ledna 1993 přijetím České republiky za nového člena OSN.
K vrcholům dosavadního působení ČR v OSN patřilo členství ČR v Radě bezpečnosti v období 1994–1995 a předsednictví 57. Valnému shromáždění OSN (podzim 2002–podzim 2003). Významné bylo rovněž předsednictví v Hospodářské a sociální radě v roce 1997 a obsazení místopředsednických funkcí v celé řadě volených orgánů OSN. Od jejího vzniku až do dnešního dne byla Česká republika zvolena do více než 40 volených orgánů OSN. Více informací k působení ČR v OSN můžete najít například na stránkách Stálé mise ČR při OSN v New Yorku.