español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ES PRES
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Premiér Petr Fiala na zasedání EPS a neformální Evropské radě v Granadě

Ve dnech 5. a 6. října 2023 se ve španělské Granadě konal summit Evropského politického společenství (EPS) a neformální jednání Evropské rady, kterých se zúčastnila česká delegace v čele s premiérem Petrem Fialou. Součástí delegace byl i velvyslanec ČR ve Španělsku Libor Sečka.

Dne 5. října se ve španělské Granadě konal již třetí summit Evropského politického společenství, kterého se zúčastnil předseda vlády České republiky Petr Fiala. Na plenárním zasedání se evropští lídři zaměřili na klíčové otázky týkající se odolnosti a prosperity kontinentu. Hlavními tématy bylo postavení Evropy na globální scéně, ekonomická síla Evropy a ekonomická bezpečnost. Zvláštní pozornost byla věnována energetice, kde premiér Fiala zdůraznil nezbytnost celoevropské spolupráce, s důrazem na zohledňování národních podmínek a geografických faktorů.

Velvyslanec Libor Sečka vítá premiéra Petra Fialu

Velvyslanec Libor Sečka vítá premiéra Petra Fialu

Mimo plenární jednání měl předseda vlády několik důležitých bilaterálních schůzek s evropskými kolegy, včetně setkání s britským premiérem Rishi Sunakem, se kterým diskutovali o spolupráci v oblasti malých modulárních jaderných reaktorů. Česká republika nedávno podepsala společné prohlášení s Velkou Británií o této spolupráci, což představuje významný krok pro energetickou bezpečnost země. Premiér Fiala se dále setkal s řadou dalších evropských lídrů, což podtrhuje význam Česka v kontextu evropské politiky a spolupráce. Další významné setkání proběhlo s vůdkyní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou.

Petr Fiala s premiérem Španělska Pedrem Sánchezem

Petr Fiala s premiérem Španělska Pedrem Sánchezem

Následující den se konalo neformální jednání Evropské rady, která bylo zásadní pro definici priorit pro nadcházející roky v kontextu posílení konkurenceschopnosti a rozšíření EU. Diskutovalo se o strategických cílech Unie na následující pětileté období po roce 2024. Mezi prioritami je např.  snížení surovinové závislosti. Premiér Fiala mj. zdůraznil význam posílení výrobních kapacit EU ve strategických oblastech, včetně farmaceutického průmyslu a automobilového sektoru.

Summit v Granadě

Summit v Granadě

Rovněž byla probírána otázka rozšiřování Evropské unie. Premiér Fiala zdůraznil potřebu jasnějšího plánu pro země západního Balkánu, které usilují o členství v EU, stejně jako pro Ukrajinu a Moldavsko. Významné téma jednání tvořila také otázka nelegální migrace, včetně posílení ochrany vnějších hranic EU, prevence nelegální migrace a boj proti pašerákům.