español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Madrid
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předsedkyně Sněmovny M. Pekarová Adamová a předsedkyně španělského Kongresu F. Armengol jednaly o budoucí spolupráci Česka a Španělska

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová v rámci konference předsedů parlamentů evropských zemí v Palma de Mallorca jednala 22. dubna 2024 s předsedkyní španělského Kongresu poslanců Francinou Armengol o budoucí spolupráci mezi oběma zeměmi. Během jednání ocenily společné úsilí o podporu Ukrajiny a projevily zájem o prohloubení česko-španělských vztahů na parlamentní úrovni.

Markéta Pekarová Adamová poděkovala Francině Armengol za organizaci setkání lídrů parlamentů evropských zemí. Ta ocenila inciativu české partnerky u specifické schůzky žen-předsedkyň, která předcházela zahájení tohoto celého summitu v Palma de Mallorca. Shodly se na výborné úrovni česko-španělské spolupráce, rozšiřující se i do dalších oblastí, jako je bezpečnost a obrana, kde vojáci obou zemí aktivně spolupracují v rámci NATO. Předsedkyně Pekarová Adamová také zdůraznila důležitost podpory Ukrajiny v jejím boji proti ruské agresi, který je podle ní klíčový pro zachování demokracie. Poděkovala Španělsku za pomoc napadené zemi.

Markéta Pekarová Adamová při setkání s Francinou Armengol

Markéta Pekarová Adamová při setkání s Francinou Armengol

F. Armengol vyjádřila potěšení nad přítomností žen ve vedoucích parlamentních funkcích a zdůraznila, že ženy přinášejí do politické debaty nový pohled. Uvítala možnost účasti na 2. ročníku Parlamentního summitu Mezinárodní krymské platformy v říjnu minulého roku v Praze, který jí pomohl načerpat nové informace o probíhajícím konfliktu na Ukrajině, a deklarovala zároveň trvalou podporu Španělska Ukrajině.

Na závěr jednání M. Pekarová Adamová charakterizovala česko-španělské vztahy jako vztahy přátel a důležitých spojenců v rámci NATO a EU. Vyzvala k prohloubení spolupráce mezi parlamenty obou zemí a pozvala svou španělskou kolegyni k návštěvě Česka, což bylo s potěšením přijato.