español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Adamová Pekarová na konferenci ve Španělsku

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová se zúčastnila konference k Mezinárodnímu dni parlamentarismu ve Španělském Leónu, kam přijela rovněž  v doprovodu 1. místopředsedy Senátu Jiřího Drahoše. Zdůraznila klíčovou roli zákonodárných sborů. Absolvovala také bilaterální jednání s předsedkyní Národního shromáždění Parlamentu Malawi Catherine Gotani Harou. Španělský král Filip VI. ve svém projevu vyzdvihl význam a hodnotu parlamentarismu, stejně jako potřebu posilování jeho principů.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová se ve španělském Leónu zúčastnila konference k Mezinárodnímu dni parlamentarismu. Ten se odkazuje k 30. červnu 1889, kdy byla založena Meziparlamentní unie.

Pozdrav se španělským králem Filipem VI.

Pozdrav se španělským králem Filipem VI.

Ve svém příspěvku vyzdvihla nezastupitelnou roli zákonodárných sborů, varovala před nedemokratickými tendencemi a apelovala za užší meziparlamentní spolupráci na regionální i celosvětové úrovni. Konference se konala v předvečer začátku španělského předsednictví v Radě EU.

Konfrence k Mezinárodnímu dni parlamentarismu v Leónu

Konfrence k Mezinárodnímu dni parlamentarismu v Leónu

Parlamenty by z logiky věci měly v demokratických politických zřízeních hrát zcela nezastupitelnou úlohu. V dnešní době však čelí kritice zejména těch, kteří to s demokracií nemyslí poctivě a kteří bezohledně sledují své vlastní sobecké cíle. Zároveň se ovšem těší svobodám a právům, které – paradoxně – mohou nabídnout pouze demokratické systémy. Aby naše parlamenty v dnešní nelehké zkoušce obstály, budou jejich prodemokratičtí členové muset namísto pouhého reagování na vývoj situace pracovat na aktivním nastolování agendy a vytvářet prostředí pro smysluplnou debatu o budoucím směřování našich společností,“ uvedla ve svém vystoupení předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Celá konference si klade za cíl posilovat demokracii prostřednictvím meziparlamentní spolupráce. Město León, které se nachází na severozápadu Španělského království, je příznačně spjato s prapočátky evropského parlamentarismu sahajícími až do 12. století.

bilaterální jednání s předsedkyní Národního shromáždění Parlamentu Malawi Catherine Gotani Harou.

bilaterální jednání s předsedkyní Národního shromáždění Parlamentu Malawi Catherine Gotani Harou.

Historie nás učí, že parlamentní systém vlády je příznivějším institucionálním prostředím pro podporu demokracie než jiná zřízení – prezidentské nebo polo-prezidentské režimy. Parlament sdružuje více politických a společenských skupin, které mají svou legitimitu přímo odvozenou z demokratických voleb. Hlavním nástrojem parlamentní práce je diskuse, která je zároveň základním principem každé skutečné demokracie,“ dodala dále předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Španělsko od 1. července do konce letošního roku přebírá rotující předsednictví v Radě EU. Konference v Leónu byla první událostí v rámci jeho parlamentní dimenze.

Pozdrav s předsedkyní španělského Kongresu Meritxell Batetovou.

Pozdrav s předsedkyní španělského Kongresu Meritxell Batetovou.

Parlamenty musí spolupracovat na mezinárodní úrovni. Vzhledem k tomu, že všichni čelíme analogickým výzvám a problémům, měli bychom spolupráci zintenzivnit. Klíčem k tomu je parlamentní diplomacie,“ uzavřela předsedkyně Markéta Pekarová Adamová.