
Návštěva velvyslance Libora Sečky v Asturias
04.03.2024 / 16:51 | Aktualizováno: 05.03.2024 / 10:37
Ve dnech 25. – 27. února 2024 se uskutečnila návštěva velvyslance L. Sečky v autonomní oblasti Asturie, během níž se setkal s předsedou vlády A. Barbónem, se starosty Ovieda a Gijónu, s prezidentem Obchodní komory v Oviedu a s vedením Krajanského spolku Čechů a Slováků. Rovněž navštívil Muzeum výtvarného umění v Oviedu a jednal s jeho ředitelem. Po dobu návštěvy v Asturii ho doprovázel honorární konzul Luis Castaño a ekonomická diplomatka Zuzana Hlavičková.
Klíčovou schůzkou návštěvy bylo setkání s předsedou vlády autonomní oblasti Asturie, Adriánem Barbónem. Velvyslanec L. Sečka vyjádřil zájem o rozvoj česko-asturských vztahů v ekonomické i kulturní oblasti a informoval o nabídce české firmy Draslovka a.s. na spolupráci s asturskými partnery, přičemž podtrhl vysokou efektivitu a ekologickou šetrnost nové technologie firmy Draslovka při dobývání vzácných kovů.
Během jednání se starostkou Gijónu, Carmen Moriyón, velvyslanec informoval o cílech své mise ve Španělsku a vyjádřil přání dále rozvíjet spolupráci mezi oběma zeměmi i na regionální úrovni. Vzájemný obchod mezi Českou republikou a Španělskem mírně stoupá, s Asturií probíhá výměna v ocelářském, strojírenském i potravinářském průmyslu, do Asturie se dovážejí traktory Zetor, nicméně potenciál je stále nevyužitý a proto chceme naše vztahy zintenzivnit. Starostka reagovala souhlasně, Českou republiku a Prahu zná a má zájem rozvoj vztahů podpořit. Spojení Asturie s ČR je velmi obtížné, neexistuje přímé letecké spojení. Asturie však postupně pracuje na zlepšení infrastruktury a spojení s ostatními oblastmi Španělska, nedávno byly zavedeny vysokorychlostní spoje s Madridem.
Rovněž starosta města Oviedo, Alfredo Canteli, podpořil záměr na zintenzivnění vztahů. Asturie a konkrétně Oviedo mají co nabídnout z hlediska cestovního ruchu, ve městě je řada kulturních památek zapsaných na seznam UNESCO, během několika desítek minut je možné se dostat do hor i na pláž. Starosta informoval, že v letošním roce je Oviedo hlavním městem španělské gastronomie. Cílem radnice je zlepšit dopravní spojení s ostatními regiony Španělska i s evropskými metropolemi, což by napomohlo oživení ekonomických vztahů.
Prezident Oficiální komory pro obchod, průmysl, služby a plavbu v Oviedu, Carlos Panicera, informoval o činnosti obchodní komory, která sdružuje 52 000 asturských firem. Mezi nejvíce zastoupená odvětví patří hutnický a ocelářský průmysl, dále chemický průmysl, loděnice a zemědělská a potravinářská výroba (zejména mlékárny). V posledních letech Asturie čelí restrukturalizaci průmyslu, zavírají se doly, utlumuje se výroba v ocelárnách. Příležitost vidí rovněž ve využívání zdrojů z Plánu obnovy a rekonstrukce (PERTE) a v modernizaci průmyslových odvětví v regionu.
Velvyslanec Libor Sečka navštívil během své návštěvy v Oviedu Muzeum výtvarného umění (Museo de Bellas Artes de Asturias) a setkal se s jeho ředitelem Alonsem Palasio, který ho provedl aktuálně probíhající výstavou z děl významného asturského malíře Luise Fernándeze, jednoho z umělců, jejichž díla byla vystavena na expozici Umění republikánského Španělska v roce 1946 v Praze. Během debaty zazněly návrhy na další spolupráci v umělecké oblasti mezi Českem a Asturií.
Během své návštěvy v Asturii se velvyslanec Sečka setkal s členy Krajanského spolku Čechů a Slováků v Asturii. Předsedkyně spolku krajanů Markéta Macková poděkovala za podporu, které se Krajanskému spolku dostává od českého státu. Díky tomu se jim podařilo vybavit knihovnu, umístěnou v prostorách Honorárního konzulátu, novými knihami, zejména dětskou literaturou. V Asturii žije kolem dvou set českých krajanů, Krajanský spolek má zhruba 50 členů, jedná se většinou o provdané Češky a Slovenky. Kromě nich žije v okolí města Mieres dalších zhruba 10 bývalých horníků, kteří do Asturie přišli v 90. letech.