
Návštěva Libora Sečky, zvláštního zmocněnce ministerstva zahraničních věcí ČR pro Indo-Pacifik, ve Španělsku
18.03.2022 / 16:13 | Aktualizováno: 25.08.2023 / 17:30
Ve dnech 16. – 18. 3. 2022 navštívil Španělsko zvláštní zmocněnec ministra zahraničních věcí ČR pro Indo-Pacifik Libor Sečka, v doprovodu zástupce ředitele odboru Asie Davida Steinkeho. Během první části návštěvy jednali v Madridu s novým španělským velvyslancem pro Indo-Pacifik a ředitelem institutu Casa Asia Emiliem de Miguelem Calabia. Dále proběhly konzulace s vedoucími pracovníky odborů pro Asii a Pacifik na Ministerstvu zahraničních věcí, EU a spolupráce Španělska a jednání s expertním poradcem Předsednictví vlády pro uvedené regiony Guillaumem Monfortem. Setkali se rovněž s velvyslancem Indie Dineshem Kumarem Patnaikem a Charlesem Powellem, ředitelem Real Instituto Elcano. Dne 18. 3. se účastnili konference s názvem „Evropa a Španělsko: pohled na Indo-Pacifik“, která se konala v Barceloně.
Po příjezdu do Madridu dne 16. 3. byl Libor Sečka přivítán velvyslancem Ivanem Jančárkem na své rezidenci spolu se španělským velvyslancem pro Indo-Pacifik, indickým velvyslancem a ředitelem předního španělského think-tanku Real Institutu Elcano. Zvláštní zmocněnec pro Indo-Pacifik představil české priority v regionu ve světle nadcházejícího předsednictví ČR v Radě EU v druhé polovině letošního roku. Mezinárodní bezpečnost, včetně kybernetické, bude nyní v kontextu ukrajinského konfliktu hrát ještě významnější roli. Dále bude třeba klást důraz na ochranu životního prostředí a ČR může také přispět v oblasti vesmírných technologií.
Druhý den česká delegace jednala s Carmen Cano de Lasala, ředitelkou odboru jižní a východní Asie, a Gerardem Fueyo Bros, ředitelem odboru pro Pacifik, jihovýchodní Asii a Filipíny španělského ministerstva zahraničních věcí. Byla prodiskutována české agenda vůči Indo-Pacifiku. Libor Sečka potvrdil, že region skýtá mnoho příležitostí, mj. v oblasti obchodu a technologií. Zároveň však nelze opomenout bezpečnostní rizika a budovat silnou ekonomickou a bezpečnostní architekturu EU.
Česká delegace se dále setkala s expertním poradcem pro Indo-Pacifik Guillaumem Monfortem na Předsednictví vlády (Moncloa). Zde se debata dotkla i role Číny a jejího vztahu s Ruskem. I přestože má Španělsko v Indo-Pacifiku spolehlivé partnery, je znepokojeno nedostatečným respektem k lidským právům v některých státech. Obě strany se dále shodly, že přetrvává potřeba podpory regionálních integračních procesů a ekonomických partnerství.
Po jednáních v Madridu se čeští zástupci přesunuli do Barcelony, kde španělské ministerstvo zahraničních věcí spolupořádalo konferenci „Evropa a Španělsko: pohled na Indo-Pacifik.“ Konferenci uvedl španělský ministr zahraničních věcí José Manuel Albares, který poukázal na důležitost Indo-Pacifiku v unijní i španělské perspektivě. V řadě panelových diskusí zde panoval konsensus o posílení evropské bezpečnosti i jednotné trajektorie v obranyschopnosti společně s NATO. Mnozí se v debatách snažili vyhodnotit postavení Číny ve světle aktuálních geopolitických výzev a ruské agrese na Ukrajině. Ruská agrese na Ukrajině bude mít mimořádný dopad na mezinárodní společenství. Partnerství EU s Indo-Pacifikem je tudíž nutné prohlubovat, a to nejen z důvodů posílení bezpečnosti.