español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Redakce MO
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministryně Jana Černochová na neformálním zasedání ministrů obrany EU v Toledu

Ve španělském Toledu se ve dnech 29. a 30. srpna 2023 uskutečnilo neformální zasedání ministrů obrany zemí EU. Na programu byla další podpora Ukrajině, přičemž ministři znovu potvrdili své odhodlání poskytovat dlouhodobou vojenskou podporu. Diskuse se věnovala také globálním dopadům ruské agrese a bezpečnostní situaci v Africe a na západním Balkáně. Zasedání předsedal vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell. Ministryně Černochová se pozdravila také se španělskou ministryní obrany Margaritou Robles.

Během zasedání v Toledu ministryně a ministři obrany znovu potvrdili podporu Evropské unie Ukrajině v její obraně proti ruské vojenské agresi a jednali o dalších krocích pro pokračování komplexní pomoci včetně udržitelné vojenské podpory v dlouhodobém horizontu. Jednou z priorit španělského předsednictví v Radě EU je zachovat koordinovaný a jednotný přístup Evropy. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov prostřednictvím videovstupu přiblížil současnou situaci na Ukrajině.

Aby byla zajištěna udržitelnost pomoci, navrhuje EU vytvořit fond až do maximální výše 5 mld. eur ročně na období 2024–2027, který by byl začleněn do Evropského mírového nástroje (EPF). Česko patří od začátku konfliktu k nejvýraznějším podporovatelům Ukrajiny a hodlá v tom i nadále pokračovat. Snahu o maximální pomoc této zemi dokumentují rovněž v minulých měsících podepsané dohody, které řeší mimo jiné opravy a údržbu zbraní, jejich vývoj a modernizaci obrněné techniky.

Ruská agrese nemá vliv jen na dění na Ukrajině, ale také na přilehlý region. Ministři obrany v Toledu, též za účasti zástupců NATO a OSN, proto diskutovali i o bezpečnostní situaci v Sahelu a na západním Balkáně. Dění v Sahelu je v posledních měsících velmi napjaté, kromě Nigeru i v řadě dalších zemí proběhly vojenské puče. Během setkání ministři znovu vyjádřili podporu Hospodářskému společenství západoafrických států (ECOWAS).

Více též na stánkách Ministerstva obrany ČR.