español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ES PRES
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Stanjura na neformálním setkání ministrů financí v Santiagu de Compostela

Ministr financí ČR Zbyněk Stranjura se ve dnech 14. a 16. září 2023 zúčastnil neformálního setkání ministrů hospodářství a financí EU v Santiagu de Compostela. Zasedání se zaměřilo na posílení strategické autonomie a mezinárodní hospodářské spolupráce, mj. s Latinskou Amerikou. Proběhlo také jednání ve formátu ministrů EU a Společenství latinskoamerických a karibských států (CELAC). Ministr Stanjura se rovněž pozdravil s Nadiou Calviño, první místopředsedkyní vlády a ministryní hospodářství a digitální transformace Španělska.

Během úvodního dne se ministři zabývali investiční agendou Global Gateway, klíčovou iniciativou pro posílení vzájemné spolupráce a podporu udržitelného růstu. Byl zdůrazněn investiční závazek ve výši 45 mld. EUR na podporu partnerství EU s Latinskou Amerikou a Karibikem do roku 2027. Balíček by se měl týkat klíčových odvětví jako energetika, doprava, infrastruktura, digitální oblast, zdravotnictví, vzdělávání a výzkum. Souvisejícím tématem byla také role multilaterálních finančních institucí a rozvojových bank a posílení globální finanční záchranné sítě.

Druhý den se diskuse dotkla stěžejního tématu přezkumu fiskálních pravidel na úrovni EU. Mechanismus se v současné době nachází v přechodné fázi, zatímco pokračují jednání o jeho reformě. Byl potvrzen záměr dosáhnout konsensu do konce roku, přičemž se se zavedením nových pravidel počítá od roku 2024.

Formální pracovní zasedání byla věnována také fiskální a měnové politice, strategické autonomii a hospodářské bezpečnosti. Koordinace ve fiskální a měnové oblasti pomohla ochránit ekonomiku EU během pandemie a dosáhnout následně rychlého hospodářského oživení. Spolupráce EU je tak nadále klíčová pro udržení růstu a při snižování inflace. Ministři rovněž jednali o tom, jak chránit evropské veřejné statky a posilovat konkurenceschopnost podniků v EU.