español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: PM
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Konzultace ředitele zahraničněpolitických analýz Jana Šnaidaufa v Madridu

Dne 30. 8. 2023 absolvoval v Madridu konzultace ředitel odboru zahraničněpolitických analýz a plánování Ministerstva zahraničních věcí ČR Jan Šnaidauf. Setkal se svým protějškem a ředitelem Kanceláře pro strategii a plánování španělského ministerstva zahraničí Álvarem Imbernónem a následně na madridské pobočce unijního think-tanku Evropské rady pro zahraniční vztahy jednal s ředitelem José Ignaciem Torreblancou. Předmětem obou jednání byly dopady války na Ukrajině, nechybělo téma rozšíření EU či aspekty konceptu otevřené strategické autonomie a role technologií v mezinárodních vztazích.

Jan Šnaidauf během jednání s ředitelem Álvarem Ibernónem poukázal na složitý kontext, ve kterém se EU momentálně nachází. Na úvod ocenil agendu doprovodných akcí během španělského předsednictví včetně setkání tzv. EU-Policy Planners v Toledu. Řešena byla i otázka spolupráce s třetími zeměmi, kde Česko považuje za nutné aktivně vysvětlovat dopady ruské agrese. Samo se o to snaží např. ve vybraných afrických zemích, Španělsko o totéž usiluje v zemích Latinské Ameriky.

Setkání na ministerstvu zahraničí s ředitelem Álvarem Imbernónem

Setkání na ministerstvu zahraničí s ředitelem Álvarem Imbernónem

U rozšiřování EU se diskuse věnovala současným výzvám procesu, kde nechybí ani otázka tzv. fázového přístupu („phased approach“). Jan Šnaidauf ocenil pozornost, kterou španělské předsednictví věnuje Ukrajině, včetně zahájení samotného předsednictví v Radě EU návštěvou premiéra Pedra Sáncheze v Kyjevě. Mezi velmi důležitá témata unijní agendy aktuálně patří také koncept otevřené strategické autonomie a otázka reforem EU, aniž by byla narušena jasná perspektiva plnohodnotného členství v Unii pro kandidátské země.

Na pobočce celoevropského think-tanku Evropské rady pro zahraniční vztahy (European Council on Foreign Relations) ředitel José Ignaco Torreblanca představil činnost institutu a jeho mimořádnou expertízu mj. v otázkách digitální tranzice. Kromě výše zmíněného se schůzka věnovala i možné spolupráci českých, španělských a unijních think-tanků, dotkla se i kyberbezpečnosti, boje proti dezinformacím a role umělé inteligence v mezinárodních vztazích a diplomacii. Byl shrnut také vývoj v evropském sousedství a nechyběly ani další body s ekonomických přesahem, např. zajištění kvality evropského vnitřního trhu a předcházení protekcionismu.

Setkání s ředitelem ECFR José Ignaciem Torreblacou

Setkání s ředitelem ECFR José Ignaciem Torreblacou

Jan Šnaidauf se behěm návštěvy Španělska účastnil také semináře k implementaci Strategického kompasu a setkání unijních expertů pro plánování v oblasti zahraniční politiky. Obě akce se uskutečnily v Toledu ve dnech 30. – 31. 8., též v kontextu neformálního jednání ministrů obrany a zahraničních věcí zemí EU.