español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: FF
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konzultace náměstka ministra zahraničí E. Huliciuse ve Španělsku

Dne 6. září 2023 proběhlo v Madridu na Ministerstvu zahraničních věcí, EU a spolupráce Španělska jednání náměstka Eduarda Huliciuse s jeho španělským protějškem Pascualem Navarro Ríosem, státním tajemníkem pro EU. Věnovali se dalšímu prohloubení česko-španělských bilaterálních vztahů a probrali také dosavadní průběh a hlavní úkoly španělského předsednictví v Radě EU, včetně podpory Ukrajiny, rozšiřování EU, migrace či aspektů klimatické tranzice.

Během jednání byla potvrzena vynikající úroveň bilaterálních vztahů i zájem španělského ministra zahraničí o brzkou návštěvu v Česku. Eduard Hulicius do Španělska přijel za účelem konání neformální ministerské Rady EU pro zahraniční věci, věnované rozvojové agendě. Členem jeho delegace byl i ředitel odboru zahraniční rozvojové spolupráce Petr Gandalovič.

Na Ministerstvu zahraničních věcí, EU a spolupráce Španělska

Na Ministerstvu zahraničních věcí, EU a spolupráce Španělska

Česko i Španělsko věnují mimořádnou pozornost tématu rozšíření EU, přičemž tato agenda nezahrnuje jen země západního Balkánu, ale i Ukrajinu, Moldavsko a Gruzii. Státní tajemník Navarro Ríos zdůraznil, že rozšíření EU je také jednou z priorit španělského předsednictví, vyžadovat bude institucionální i finanční připravenost, klíčová je rovněž dimenze politická a aktuální geopolitický kontext.

Setkání se věnovalo i probíhající diskusi na unijní úrovni o hlasování kvalifikovanou většinou či dosažení kompromisu ohledně migračního balíčku. Zároveň se neopomenuly některé aspekty Green Dealu, který by měl podle náměstka Huliciuse pečlivě zohlednit ekonomické i sociální dopady. Shodli se na tom, že postupně roste i význam tzv. klimatické diplomacie a s tím související asistence rozvojovým zemím, které se potýkají s důsledky katastrof a klimatických změn.