![na_celou_sirku](/public/c4/9e/bf/5404922_3199386_WhatsApp_Image_2024_03_22_at_15._46._47.jpg)
Výstava k 25. výročí vstupu ČR do NATO
22.03.2024 / 16:45 | Aktualizováno: 23.03.2024 / 10:32
Je tomu již 25 let, co Česko vstoupilo do NATO jako řádný člen Aliance. K oslavě tohoto významného výročí připravilo Velvyslanectví ČR ve Španělsku výstavu připomínající tuto zásadní událost a význam NATO pro naši zemi i bilaterální vztahy a spolupráci se Španělskem.
Vstup ČR do NATO se uskutečnil 12. března 1999 spolu s Maďarskem a Polskem. Klíčovou osobností jednání byl také bývalý český prezident Václav Havel, který jako první hlava státu z opačné strany železné opony v roce 1991 navštívil ústředí NATO v Bruselu a vystoupil v Severoatlantické radě.
V návaznosti na slova Václava Havla o „společné odpovědnosti za svobodu národů, za lidská práva, za demokratické hodnoty a za mír na našem kontinentu“ dnes NATO čelí novým bezpečnostním výzvám, které je třeba překonat společnými silami spojenců.
Česko se za přispění vojáků a finančních prostředků účastnilo misí Aliance již před svým vlastním začleněním v roce 1999, např. během cvičení Cooperative Bridge v rámci programu NATO Partnership for Peace. Po vstupu do Aliance participovalo a participuje na řadě aliančních misí. Česko také hostilo Summit NATO v Praze v roce 2002, který se poprvé konal v jednom z nových členských států NATO. Byl to rovněž významný moment, který svědčil o proměně Evropy po studené válce.
Spolupráce mezi Českem a Španělskem
V kontextu 25. výročí vstupu do NATO vyniká také dlouhá a plodná spolupráce mezi Českem a Španělskem v oblasti obrany a zajišťování bezpečnosti jižního a východního křídla Evropy. Česko a Španělsko se společně účastní několika misí NATO i aktivit dalších mezinárodních organizací v různých regionech světa. Společně jsme součástí kontingentů například v pobaltských zemích nebo v Iráku. Na evropské úrovni je relevantní spolupráce v misích EU v Mali či Bosně a Hercegovině.
Španělské ozbrojené síly zahájily v roce 2024 rozmisťování vojenského personálu a vojenských kapacit na Slovensku, kde jim Česko v červnu předá vedení Battle Group NATO. Obě země touto misí přispějí k posílení transatlantické bezpečnosti a přítomnosti Aliance ve východní Evropě, mj. i co se týká ruské hrozby.