Čeští a španělští poslanci a senátoři jednali v Madridu o zemědělství a životním prostředí
19.06.2024 / 11:45 | Aktualizováno: 26.06.2024 / 12:24
Dne 18. června 2024 se zástupci českých a španělských parlamentních výborů pro zemědělství a životní prostředí sešli k diskuzi o aktuálních výzvách a inovativních postupech v těchto sektorech. Hlavními tématy debaty byly vliv klimatických změn, budoucnost Green Dealu a společná zemědělská politika EU, dále problematika sucha, generační výměna a v neposlední řadě také zkušenosti s různými nástroji a postupy k předcházení negativním dopadům na životní prostředí.
Poslanci a senátoři, kteří do Španělska přicestovali v rámci delegace ministra pro životní prostředí ČR Petra Hladíka, absolvovali jednání jak ve španělském Kongresu poslanců, tak v Senátu. Českou senátní delegaci vedl Zbyněk Linhart, předseda Výboru územního rozvoje, veřejné správy a životního prostředí, poslaneckou pak Jana Krutáková, předsedkyně Výboru pro životní prostředí a členka Zemědělského výboru.
Na úvod Jana Krutáková zmínila vliv klimatických změn na přírodu, ale i na rostlinnou a živočišnou výrobu. Zdůraznila důležitost inovativních postupů, které mohou pomoci při zvládání výzev jako je sucho a nedostatek vody. Současně se debatovalo i o budoucnosti zelené agendy na úrovni EU.
Jedním z hlavních témat byla také generační výměna v zemědělství a nástup mladé generace do sektoru zemědělství a rybolovu. V této souvislosti byly probírány zkušenosti Španělska s podporou mladých zemědělců a snižováním administrativní zátěže, která může demotivovat začínající zemědělce.
Dalším důležitým bodem jednání byla rovněž problematika sucha a efektivní hospodaření s vodou. Španělští zástupci se podělili o vlastní zkušenosti s odsolováním a recyklací vody. Tyto nástroje tvoří esenciální bázi pro zvládání sucha na Iberském poloostrově.
Česká strana poukázala na příležitosti agrovoltaiky, kde se kombinují např. zemědělské a solární aktivity. Nechyběly ani otázky jednotného využívání pesticidů, ochrany slabších článků dodavatelských řetězců nebo také předcházení nekalým praktikám. Španělští poslanci a senátoři položili důraz také na výzvy v oblasti rybolovu. V závěru byla konstatována potřeba celkové větší bezpečnosti a udržitelnosti obou sektorů.
Společné setkání české a španělské delegace dokládá zájem obou stran o pokračování úzkých kontaktů a vzájemné spolupráce, s cílem nalézt efektivní řešení pro současné, ale i budoucí výzvy v oblasti zemědělství a životního prostředí.