Pracovní návštěva Výboru pro zahraniční věci a bezpečnost Senátu Parlamentu ČR ve Španělsku
16.10.2017 / 16:41 | Aktualizováno: 22.04.2024 / 15:51
Delegace ve dnech 9. - 13. 10. 2017 jednala v Madridu s partnery ze španělského senátu, ministerstva zahraničních věcí, úřadu vlády a s představiteli bezpečnostního institutu IEEE a think tanku ECFR.
Ve dnech 9. - 13. 10. 2013 se uskutečnila pracovní návštěva Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu ČR ve Španělsku.
Delegace vedená předsedou výboru Františkem Bublanem (jejímiž členy byli dále místopředsedové Hassan Mezian a Zdeněk Brož a senátor Tomáš Czernin) byla přijata předsedou Senátu Španělského království Píem Garcíou-Escuderem, a poté jednala s předsedy senátních výborů pro zahraniční věci a obranu Josém Ignaciem Landalucem Callejou a Gabinem Puchem Rogriguezem-Acostou.
Následovala jednání s politickým ředitelem Ministerstva zahraničních věcí a spolupráce Španělského království Enriquem Morou a s vrchní ředitelkou sekce pro národní otázky Úřadu vlády Cristinou Ysasi-Ysasmendi, které bylo věnováno aktuálnímu dění v Katalánsku.
Během pracovního oběda na rezidenci velvyslankyně senátoři diskutovali s ředitelem prestižního španělského bezpečnostního institutu IEEE (Instituto español de estudios estratégicos) generálem Miguelem Ángelem Ballesterosem Martínem a bývalým španělským velvyslancem v ČR Pascualem Navarrou, který nyní působí jako vrchní ředitel evropské sekce ministerstva zahraničních věcí a spolupráce.
V rámci své návštěvy se delegace sešla rovněž s ředitelem madridské pobočky evropského think-tanku European Council on Foreign Relations (ECFR) Franciscem Borjou de Lasherasem.
Návštěva měla vysoký politický a odborný profil a byla mimořádně dobře hodnocena všemi účastníky. Česko-španělské vztahy byly oběma stranami charakterizovány jako bezproblémové a velmi pozitivní, návštěva (probíhající ve vypjatém momentě vrcholícího katalánského konfliktu) byla španělskou stranou pochopena jako gesto přátelství a vůle naslouchat a přinést konkrétní možnosti vzájemné spolupráce na poli parlamentním i obecně bezpečnostně-politickém.