česky  українською 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování na Ukrajinu - bezpečnostní situace

S ohledem na probíhající vojenskou invazi Ruské federace na Ukrajinu je na Ukrajině vyhlášen válečný stav a je zhoršena bezpečnostní situace, MZV ČR varuje před jakýmikoliv cestami na Ukrajinu.

V případě nouzové situace českých občanů na Ukrajině lze kontaktovat nouzovou linku Generálního konzulátu Lvov na telefonním čísle: +420 222 420 222, nebo nouzovou linku velvyslanectví v Kyjevě: +420 222 420 222.

V kontextu aktuální situace opět apelujeme na občany ČR, kteří se na Ukrajině zdržují nebo v zemi dlouhodobě žijí, aby se registrovali do systému DROZD.

Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území Ukrajiny je příslušný zastupitelský úřad Ukrajiny v Praze. Informace GK Lvov jsou určeny k základní orientaci. Doporučujeme proto českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Pokud již v zemi jste a přes varování se rozhodnete zůstat, dbejte během pobytu maximální opatrnosti, sledujte důvěryhodná média a mějte připravený plán evakuace pro případ nouze. MZV ČR upozorňuje, že v místech vojenského konfliktu  má jen velmi omezené možnosti poskytovat českým občanům na území Ukrajiny pomoc a ochranu.

V případě vyhlášeného poplachu doporučujeme vyhledat a využít kryt nebo jiné bezpečné místo. V době zákazu vycházení (0 - 5 hod.) je třeba pravidlo dodržovat a z domova, hotelu, ubytovacího zařízení nevycházet.

MZV ČR upozorňuje, že  byla v zemi vyhlášena všeobecná mobilizace, což mj. znamená, že muži (občané Ukrajiny) ve věku 18 – 60 let nesmí ze země vycestovat. Případná doprava ukrajinských občanů, na které se vztahuje mobilizace, mimo území Ukrajiny může být hodnoceno jako trestný čin.

Občané ČR, kteří jsou rovněž držiteli ukrajinského občanství, nebo se ukrajinského občanství po nabytí českého nevzdali, by měli mít na paměti, že pokud se nacházejí na území Ukrajiny, jsou ukrajinskými úřady vnímáni jako občané Ukrajiny, tj. může se na ně vztahovat zákaz opuštění Ukrajiny. GK Lvov nemůže v takovém případě zajistit adekvátní, plnohodnotnou konzulární ochranu.

Pro občany Ukrajiny a jejich vízové a pobytové dotazy je možné využít emailovou adresu ukrajina@mvcr.cz.