français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Lucemburku
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

Studijní cesta českých zástupců do inovačních struktur Beneluxu

Vládní agentura Czechinvest ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a s podporou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR se v rámci projektu PROPED rozhodla iniciovat týdenní inspirační studijní cestu do všech tří zemí Beneluxu v týdnu od 14. do 18. října 2024. Hlavním cílem byla návštěva a seznámení se s fungováním podnikatelských/inovačních inkubátorů a vědeckotechnických nebo technologických parků zaměřených na sektory greentech, cleantech či životní prostředí. Jednou z oblastí s největší koncentrací takových inkubátorů a parků, ale i dalších infrastruktur na podporu inovačního podnikání v biotechnologiích jsou právě státy Beneluxu (Belgie, Nizozemsko a Lucembursko), kde lze najít řadu těchto specializovaných infrastruktur včetně živých laboratoří.

Oblast inovací a rozvoje technologií je klíčová pro to, aby všechny evropské země zůstaly v současné turbulentní době globálně konkurenceschopné. Jak ukázal nedávný průzkum inovačních infrastruktur v ČR je stále nedostačující počet specializovaných inkubátorů, parků a zázemí pro start-upy vytvářející produkty v oblasti zelených technologií jako je zelená energetika, čisté technologie, ekologické zemědělství či potravinářství. Chybí adekvátní prostory, ať již dílenské, velké testovací prostory pro zemědělské technologie a energetická zařízení.

Studijní cesta českých zástupců do inovačních struktur Beneluxu

Studijní cesta českých zástupců do inovačních struktur Beneluxu

Cílem cesty bylo tedy ukázat zástupcům českých krajských a městských úřadů, ministerstev, zástupců dotačních státních agentur a zejména regionálních rozvojových agentur a inovačních center, jak fungují inkubátory a parky specializované na green/cleantech firmy v tomto regionu a stimulovat tak vybudování několika podobných inovačních infrastruktur v ČR. Cesty se zúčastnili zástupci následujících institucí: Ministerstvo životního prostředí ČR, CzechInvest, Inovační centrum Ústeckého kraje, Pražský inovační institut, Jihomoravské inovační centrum, Moravskoslezské inovační centrum, Hlavní město Praha, Středočeské inovační centrum, Kraj Vysočina, Technologické a inovační centrum Zlín, Jihočeský vědecko-technický park, Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje a ČEZ- InvenCapital. 

Innovation Hub v Dudelange

Innovation Hub v Dudelange

V rámci závěrečné etapy navštívili členové mise v Lucembursku velmi dynamicky se rozvíjející Innovation Hub v Dudelange, městě s dědictvím těžkého průmyslu - ocelářství, které dnes prochází zásadní revitalizací. Společně s technologickým inkubátorem Technoport a vládní agenturou Luxinnovation se zaměřuje především na podporu startu-upů v oblasti greentech a výsledky jejich práce a činnosti následně využívá město pro svou proměnu a rozvoj. 

Greentech Inovation centre LIST

Greentech Inovation centre LIST

Dalším navštíveným místem byl  kampus moderních a špičkových laboratoří Greentech Innovation Centre Lucemburského institutu vědy a technologií (LIST), který se zaměřuje na výzkum v oblasti vývoje bioproduktů, biorafinérských udržitelných konceptů a nových technologií k řešení znečištění životního prostředí či úpravy vody a výroby bioplynu. Tento kampus byl otevřen před necelým rokem. 

Barbora Pláničková, ekonomická diplomatka ZÚ Lucemburk