english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Londýně
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Příležitosti pro české obranné a bezpečnostní firmy v Británii

Sektor obrany představuje 5,2% přidané hodnoty britské ekonomiky, země je druhým největším exportérem na světě. Vláda spojeného království plánuje v letech 2022-2032 vynaložit 242 mld. GBP na nákup vojenského vybavení a služeb. Nejen v kontextu současných geopolitických změn a výzev vyjádřili britští partneři zájem o české obranné a bezpečnostní technologie. V rámci pracovní cesty vrchní ředitelky Sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany ČR Radky Konderlové do Spojeného království se uskutečnila mise obranných českých firem, které tak získaly příležitost prezentovat své produkty. Akce Czech British Defence Industry Day 2023 proběhla 18. října 2023 na Velvyslanectví ČR v Londýně a byla podpořena financováním z fondu na projekty ekonomické diplomacie PROPED. 

Spojené království je největším exportérem v obranném průmyslu v Evropě a druhým největším na světě. V roce 2022 vytvořil britský obranný sektor pro britskou ekonomiku přidanou hodnotu ve výši 9,8 mld. GBP, zatímco obrat firem dosáhl 22,8 miliardy GBP. Sektor obrany v Británii poskytuje téměř 150 tis. pracovních míst. 

V roce 2021/22 vynaložilo Spojené království na obranu 45,9 mld. GBP, o 3,6 mld. GBP více než v předchozím roce. Po ruské invazi na Ukrajinu se znovu objevily výzvy ke zvýšení výdajů na obranu, zejména v souvislosti s rostoucí inflací od začátku konfliktu v únoru 2022. Britská vláda vyčlenila v březnu 2023 navíc dalších 5 mld. GBP na výdaje na obranu během příštích dvou let (2023/24 a 2024/25) a další 2 mld. GBP ročně v následujících letech až do roku 2027/28, což zvyšuje výdaje na obranu celkem o 11 mld. během tohoto pětiletého období. Většina těchto dodatečných finančních prostředků byla alokována do kapitálových rozpočtů (velké projekty a investice). Jako člen NATO se Spojené království zavázalo k ročním výdajům na obranu ve výši 2 % HDP. Premiér Rish Sunak stanovil dlouhodobější ambici zvýšit výdaje na obranu na 2,5 % HDP, ke které zatím stanoven žádný časový rámec. 

Britské ministerstvo obrany plánuje v letech 2022-2032 utratit 242 mld. GBP na nákup vybavení a služeb. Konkrétně se jedná o následující položky: jaderné zbraně a ponorky (67,7 mld.), IT systémy a služby (928 mld.), lodě (22,3 mld.), pozemní vojenská technika (17,4 mld.), zbraně (17,3 mld.), letecká podpora (15,7 mld.), bojové letouny (19,4 mld.), helikoptéry (10,8 mld.) a systém řízení letového provozu a menší programy (6,5 mld.). 

Velvyslanectví ČR v Londýně eviduje zájem britských partnerů o česká řešení a možnosti budoucí spolupráce. Vzhledem k současným geopolitickým změnám se i Británii více obrací ke spolupráci např. s partnerskými zeměmi NATO. V případě společných řešení se, vzhledem k velikosti britského obranného sektoru, nemusí nutně jednat o projekty pro britský trh. Spolupráci je možno navázat u společných česko-britských řešení také s exportní agenturou UK Export Finance, která má pro projekty v České republice alokovány až 4 mld. GBP. 

Firmy z českého obranného a bezpečnostního sektoru měly díky projektu Czech British Defence Industry Day, který vznikl ve spolupráci Velvyslanectví ČR v Londýně, AOBP a Ministerstva obrany ČR, příležitost se prezentovat relevantním britským firmám a institucím působícím v dané oblasti. Akce Czech British Defence Industry Day 2023 proběhla 18. října 2023 na Velvyslanectví ČR v Londýně a byla podpořena financováním z fondu na projekty ekonomické diplomacie PROPED. 

Český obranný a bezpečnostní průmysl reprezentovalo 10 firem, ať už tradiční jména jako Česká zbrojovka, či PBS Velká Bíteš, či nové firmy s inovativními řešeními jako Stratosyst či Grant Detection. Společně s Excalibur Army, Svos, VOP CZ, Vzduchotechnik a Žďas prezentovaly firmy širokou škálu českého obranně-bezpečnostního průmyslu. Nabídku doplnil software firmy Aura. Mise českých firem se uskutečnila v rámci pracovní cesty vrchní ředitelky Sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany ČR Radky Konderlové. 

Za britskou stranu byli přítomni zástupci ministerstva obchodu, britské exportní banky UK Export Finance, zástupci policie, ministerstva vnitra a pohraniční služby. Britský privátní sektor byl reprezentován významnými firmami sektoru obrany a aerospace jako BAE Systems, Babcock International, Leonardo, Lockheed Martin, Thales, QinetiQ a další. 

 
Pro informace o podobných akcích či možnosti individuální firemní podpory se neváhejte 
obrátit na oeu.london@embassy.mzv.cz 

 


Tamara Slate Glässner, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Londýně 

Galerie


Czech British Defence Day 2023