
Portugalsko a Česko chtějí společně připravit své země na přicházející klimatické změny: ocenění české expertízy a příležitosti pro české firmy
08.04.2025 / 15:11 | Aktualizováno: 09.04.2025 / 16:27
Portugalsko stejně jako Česko se potýká s postupujícími klimatickými změnami a jednou z priorit národních i regionálních představitelů je se připravit na budoucí výzvy, které nás zřejmě nevyhnutelně čekají. Proto Velvyslanectví České republiky v Lisabonu připravilo jeden ze svých ekonomických projektů, který byl zaměřený na adaptaci a mitigaci klimatických změn.
Ve dnech 2. – 4. dubna 2025 se uskutečnila mise oficiálních představitelů Ministerstva životního prostředí ČR vedena ředitelem odboru mezinárodních vztahů a zástupcem vrchního ředitele sekce ochrany životního prostředí Michalem Pastvinským, jež byla doprovázena čtyřmi firmami – ASITIS s. r. o., Atregia s.r.o., World from Space a ACO Iberia, které měly za cíl představit svůj projekt UpGreen regionálním představitelům v širším regionu Lisabonu a na severu Portugalska v Braze. Tento projekt již zaznamenal úspěch v Kodani a v hlavním městě Lisabonu, proto Velvyslanectví ČR připravilo další jednání pro zviditelnění tohoto projektu i v jiných částech Portugalska.
Samotná mise byla zahájena oficiálním setkáním na portugalském Ministerstvu životního prostředí a energetiky, kde proběhlo jednání se zástupci evropské sekce a též s přizvanými experty Portugalské agentury pro životní prostředí (APA), která je zodpovědná za implementaci enviromentálních politik v Portugalsku. Portugalsko se snaží být v otázkách ochrany životního prostředí a adaptace velmi aktivní, ale přiznává, že stále hledá systematický přístup pro adaptační plány na národní, regionální i lokální úrovni. Zvláště zajímavou oblastí pro portugalské představitele je pak analýza dat a územní plánování, což je přesně oblast, kterou přítomné české firmy nabízí. Experti APA potvrdili, že toto bilaterální setkání se uskutečnilo v příhodnou dobu, neboť se právě chystá revize adaptační strategie v rámci nového institucionálního cyklu.
Následně se delegace přesunula do města Oeiras, které se nachází v blízkosti Lisabonu a které představuje jednu z nejbohatších a nejdynamičtějších částí lisabonského regionu. Díky moderní technologické základně a proaktivní investiční politice je tato oblast známá díky nejvyššímu HDP na obyvatele a jejímu důrazu na inovace a udržitelný rozvoj. Delegace ČR se setkala s místostarostou města Oeiras Franciscem Rocha Gonçalvesem, radní pro životní prostředí a klimatickou adaptaci Filipou Laborinho a ředitelkou odboru technického plánování a investic Filipou Ferreira. Během jednání byl představen projekt UpGreen a strategie zeleného plánování 3 – 30 – 300, což přítomné představitele zaujalo s ohledem na skutečnost, že město by rádo plánovalo s větší systematičností. Navíc se připravují větší investice do zelených politik díky finančním prostředkům, které má město nově k dispozici.
Na závěr prvního dne programu delegace navštívila lisabonský lesní park Monsanto, který představuje důležitou ukázku ochrany životního prostředí a biodiverzity v hlavním městě. Delegaci přijal expertní tým Lisabonské radnice, který již s českými firmami spolupracuje a rádo by tuto spolupráci rozšířilo do budoucna. Byl představen střednědobý plán Lisbon Climate City Contract 2030 a diskutovalo se na o výzvách, kterým čelí obyvatelstvo Lisabonu. Město totiž nedávno zasáhla ničivá vichřice Martinho, která region připravila o značnou část lesního porostu, proto otázka nového zalesnění a ochrana obyvatelstva a majetku bude do budoucna klíčová.
Následující den delegace pokračovala ve svém programu, a to na severu Portugalska ve městě Braga. Jedná se o dynamicky rozvíjející se region, který též věnuje značnou pozornost výzvám plynoucích z klimatických změn. Jelikož cílem českých firem bylo představit svou činnost starostům a dalším regionálním představitelům, Velvyslanectví ČR dojednalo zařazení bodu s možností představení firem na program jednání Zastupitelstva regionu CIM Cávado, které v sobě zahrnuje města Braga, Barcelos, Vila Verde, Amares, Esposende a Terras de Bouro. Přímý kontakt se starosty a následná diskuze byla velmi cenným momentem, ze kterého vyplynulo několik zajímavých nabídek a příležitostí. Vedle toho proběhlo i networkingové setkání zaměřené na propojení s regionálními experty a potenciálními obchodními partnery a i zde můžeme uvést, že se potvrdil značný potenciál pro budoucí spolupráci.
Program druhého dne v sobě zahrnoval i několik návštěv. Nejprve delegace navštívila nově vybudovaný kanál v Esposende, který vznikl v rámci evropského programu Nature-based Solutions a který má za cíl chránit obyvatelstvo před povodněmi. Jedná se o přímořskou oblast, která je postižena rostoucí hladinou moře a postupující erozí. Bylo velmi zajímavé vidět, jak tento projekt pozitivně ovlivnil místní krajinu i ze sociálního hlediska. Během návštěvy se pak vedla užitečná debata ve vztahu k ochraně před povodněmi, neboť Česko je považováno za zemi s vysokou expertízou a je plně k dispozici pro sdílení know-how i s dalšími zahraničními partnery. Druhá návštěva pak byla v inovačním hubu Start-up Braga, kde byl představen místní start-upový ekosystém, který je otevřený mezinárodní spolupráci v mnoha dalších sektorech, zvláště co se týče biotechnologií a udržitelného rozvoje. Na závěr celého programu delegace navštívila jeden z největších zemědělských veletrhů Forum Braga Agro, kde se mohla i krátce pozdravit s přítomným ministrem zemědělství a rybolovu Josém Manuelem Fernandesem. Adaptace a mitigace klimatických změn se netýká pouze měst, ale i zemědělství, které se též musí připravit na budoucnost.
Velvyslanectví ČR v Lisabonu otevřelo řadu dveří a věříme, že se podaří nabídnuté příležitosti rozpracovat a nadále rozvíjet. Udržitelný rozvoj, ochrana životního prostředí a adaptace na klimatické změny představují oblasti, které nás budou čím dál častěji doprovázet a budou hlavní součástí životů evropských obyvatel. A nejen to, další důležitou oblastí bude i civilní ochrana obyvatel jako např. boj s požáry či ochrana před povodněmi, v čemž spatřujeme vedle výše uvedeného další možnou oblast spolupráce mezi Českem a Portugalskem.