
Český projekt pomáhá městu Lisabon v boji s klimatickou změnou
16.04.2025 / 12:05 | Aktualizováno: 16.04.2025 / 14:11
Klimatická změna a její dopady se v různé míře projevují snad již v každé zemi a národní i lokální představitelé se snaží připravit svá města na nejistou budoucnost. Slova jako adaptace a mitigace klimatické změny se pomalu stávají součástí efektivního plánování na úrovni měst i větších regionálních celků.
Portugalsko představuje zemi, která na základě aktuálních vědeckých propočtů ví, že bude klimatickou změnou postižena. A to zejména z důvodů zvyšující se hladiny moře a dlouhých období sucha střídaných náhlým přívalovými dešti, které mohou způsobit lokální povodně a velké škody na majetku. Jednotlivá města se navíc potýkají s důsledky zastaralého městského plánování z uplynulých let a nyní se tak pro ně stává prioritou tyto strategie aktualizovat, právě s ohledem na klimatické změny.
Úspěch na Lisabonské radnici
V uplynulém roce se podařilo třem českým firmám představit svůj projekt UpGreen Lisabonské radnici. Firmy ASITIS s.r.o., Atregia s.r.o. a World from Space dokázaly místní představitele zaujmout svým komplexním přístupem, který se věnuje jak aspektům klimatické změny, tak krajinářské architektury a využití satelitních dat. Projekt vychází z úspěšné studie proveditelnosti provedené v Barceloně, která dokázala přesně identifikovat potřeby měst a navrhnout další kroky pro adaptaci a mitigaci klimatické změny. Projekt je financován Evropskou vesmírnou agenturou, čímž se potvrzuje, že data z družicových snímků jsou pro města velmi užitečným pomocníkem. UpGreen se momentálně nachází ve fázi prototypové demonstrace a vedle Lisabonu se dalším demonstračním městem stala Kodaň.
Kromě projektu UpGreen, uvedené firmy přišly se zajímavou službou pro plánování efektivnější politiky městské zeleně na základě známého urbanistického pravidla 3-30-300. Co toto pravidlo znamená? Číslo tři značí tři vzrostlé stromy, které byl měl každý vidět ze svého domova, práce či školy. Přítomnost stromů přináší denní kontakt s přírodou, což má pozitivní dopad na duševní zdraví, zvyšuje pocit klidu a snižuje stres. Číslo 30 představuje třicetiprocentní pokrytí korunami stromů v každé městské čtvrti. Toto husté pokrytí pomáhá zmírňovat teplené ostrovy, snižovat hluk a zlepšovat kvalitu ovzduší, což přináší zdravotní přínosy pro všechny obyvatele. A číslo 300 znamená přístupnost zeleně do vzdálenosti 300 m. Cílem je dosáhnout toho, aby nikdo nežil dále než 300 metrů od kvalitní veřejné zeleně, jako jsou parky, lesy či rekreační oblasti. Tato blízkost zelených prostor usnadňuje lidem přístup k přírodním oblastem, podporuje fyzickou aktivitu a zlepšuje sociální interakce mezi obyvateli.
Velký potenciál pro další portugalská města
Zastupitelský úřad ČR v Lisabonu považuje tento projekt za úspěch s velkým potenciálem pro navázání podobné spolupráce i v dalších portugalských městech, zejména s ohledem na aktuálnost tématu. Portugalsko bylo v uplynulých měsících vystaveno v důsledku měnícího se klimatu řadě vážných událostí: ať už se jednalo o loňskou bleskovou povodeň ve Valencii, nebo podzimní devastující požáry v jeho severní a centrální části. Na konci března pak udeřila na Lisabon tlaková níže Martinho, která zničila rozsáhlé lesní porosty.
Z těchto důvodů Zastupitelský úřad v Lisabonu připravil projekt ekonomické diplomacie s cílem zvýšit viditelnost českých firem na národní i regionální úrovni. Ve dnech 2.-5. dubna přijela do Lisabonu oficiální delegace Ministerstva životního prostředí ČR doprovázena zástupci tří výše uvedených firem. Byl připraven program, který byl zaměřen na propagaci projektu UpGreen a konceptu 3-30-300 před oficiálními představiteli na Ministerstvu pro životní prostředí a energetiky Portugalska a před starosty vybraných měst, neboť jsou to právě jednotlivé radnice a zastupitelstva, která mají rozhodující pravomoci v otázkách městského plánování. Delegace proto jednala na Radnici v Oeiras, přičemž toto město, které se nachází v blízkosti Lisabonu, představuje jednu z nejbohatších a nejdynamičtějších částí lisabonského regionu. Díky moderní technologické základně a proaktivní investiční politice je tato oblast známá díky nejvyššímu HDP na obyvatele a jejímu důrazu na inovace a udržitelný rozvoj.
Následně byl identifikován sever Portugalska jako další zajímavý region pro možnou spolupráci s těmito českými firmami. Na program jednání Zastupitelstva regionu CIM Cávado, které v sobě zahrnuje města Braga, Barcelos, Vila Verde, Amares, Esposende a Terras de Bouro, byl zařazen bod prezentace českého projektu a přítomní zástupci tak měli jedinečnou příležitost hovořit přímo se starosty výše uvedených měst a představit jim svou činnost.
Výzvy klimatické změny jako příležitost
Ze všech jednání i z absolvovaných návštěv pak vyplynulo několik závěrů, které bude Zastupitelský úřad ČR v Lisabonu nadále rozpracovávat. Nejenže bude pomáhat s propagací českého projektu a pomáhat firmám s kontakty na další radnice, ale bude pracovat na oslovení dalších českých firem. Neboť téma klimatické změny je propojeno i s dalšími sektory jako jsou např. udržitelné zemědělství, věda a výzkum v oblasti klimatické odolnosti či posílení civilní ochrany obyvatel v případě požárů či bleskových povodní. A konečně můžeme potvrdit, že Portugalsko je aktivní, stejně jako Česká republika, v různých evropských a mezinárodních programech na ochranu životního prostředí a rýsují se i zde zajímavé příležitosti pro společnou účast v různých mezinárodních konsorciích.