Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV Černínský palác
Foto: © MZV ČR/MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vláda schválila Strategie pro působení Česka v Africe a pro spolupráci s Indo-Pacifikem

 

Na Afriku a Indo-Pacifik se soustředí dvě strategie Ministerstva zahraničních věcí, které v pondělí 26. září schválila vláda na návrh ministra Jana Lipavského. Afrika, a v rámci ní zejména bezpečnostní stabilizace oblasti Sahelu, i Indo-Pacifik patří mezi geografické priority českého předsednictví v Radě EU.

„Afrika je nyní terčem ruského dezinformačního úsilí. Rusko používá nástroje hybridního působení, aby africké země dostalo do područí svého vlivu. To by mohlo být ohrožení našich bezpečnostních zájmů v oblasti,“ uvedl jeden z důležitých úkolů pro působení Česka v Africe ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Česko se v následujícím období bude soustředit na rozvíjení vztahů s Afrikou v sektorech, kde máme kvalitní know-how. Jde třeba o posilování bezpečnostní spolupráce, boj s terorismem či hybridním hrozbám a dezinformacím, kybernetickou bezpečnost či posilování kapacit zdravotnických systémů. Podporovat chce Česko také projekty k rozvoji občanské společnosti a dodržování lidských práv s důrazem na posílení postavení žen.

Členové vlády také schválili Strategii pro spolupráci s Indo-Pacifikem. „Jde o kriticky důležitý region pro bezpečnost a také pro budoucí podobu mezinárodních vztahů. Působí tu řada partnerů Česka, kteří zastávající stejný hodnotový systém založený na svobodě, demokracii a důrazu na lidská práva,“ řekl šéf české diplomacie.

Indo-Pacifik je nejrychleji rostoucí oblastí na světě, přes který směřuje 60 % světového obchodu. Země regionu tvoří více než 42 % světového HDP. Česko se aktivně podílelo na vzniku strategie Evropské unie pro spolupráci s touto oblastí a aktivně se zasazuje o její naplňování. Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský hostil v červnu v Praze významný dialog na vysoké úrovni věnovaný Indo-Pacifiku a uskutečnil řadu jednání s představiteli tamních zemí. České předsednictví se této geografické oblasti aktuálně věnuje v rámci aktivit zaměřených zejména na ochranu životního prostředí, vesmírné programy a jejich využití v předcházení přírodním katastrofám nebo kybernetické bezpečnosti.

 

 

přílohy

Strategie pro působení ČR v Africe 469 kB pdf (Acrobat dokument) 27.9.2022

Strategie ČR k Indo-Pacifiku 743 kB pdf (Acrobat dokument) 18.11.2022

.