Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Turecko: Aktuální bezpečnostní doporučení pro cesty

 

MZV ČR doporučuje pečlivě zvážit cesty do příhraničních oblastí Turecka se Sýrií, Irákem a Íránem, a dbát zvýšené opatrnosti.

S ohledem na aktuální bezpečnostní situaci je při cestách do Turecka, zejména do regionů při hranicích se Sýrií, Irákem a Íránem, nutno dbát zvýšené opatrnosti a vážit nezbytnost cesty do oblastí se silnou přítomností a operacemi tureckých ozbrojených sil. Rovněž je třeba se vyhnout větším skupinám osob a demonstracím, a to nejen kvůli současné bezpečnostně-politické situaci v širším regionu, ale i z důvodu, že v zemi byly zaznamenány výhrůžky i útoky vůči zařízením a podnikům spojovaným s USA, vč. stravovacích řetězců.

Doporučujeme sledovat aktuální bezpečnostní situaci a respektovat pokyny tureckých úřadů. V případě zadržení místními úřady doporučujeme vyžádat si možnost konzulární asistence ze zastupitelských úřadů ČR v Turecku (Velvyslanectví ČR v Ankaře, Generální konzulát ČR v Istanbulu).

Připomínáme obecné zásady bezpečnosti: vyhýbat se větším shromážděním osob, respektovat příkazy bezpečnostních složek, nosit při sobě doklad totožnosti, dodržovat pravidla silničního provozu, sledovat místní média a podobně.

Nouzové linky pro občany ČR: V případě nouze můžete kontaktovat Velvyslanectví ČR v Ankaře, a sice v pracovní době na standardní telefonické kontakty úřadu a mimo pracovní dobu pak na jeho nouzovou linku konzulární pohotovosti: +90 532 375 1387, v případě Generálního konzulátu ČR v Istanbulu na linku: +90 533 257 3880.

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje všem cestovatelům zaregistrovat se v databázi DROZD

.