česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

Ministr Zaorálek vystoupil na konferenci o ekonomické diplomacii na Vysoké škole ekonomické

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek vystoupil 16. června 2016 na konferenci k ekonomické diplomacii na Vysoké škole ekonomické v Praze. Hlavním bodem programu konference bylo představení studie Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) zabývající se aktuálními trendy ekonomické diplomacie v některých evropských státech. Panel zaměřený na praxi české ekonomické diplomacie moderoval náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa.
 

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek vystoupil v úvodním bloku konference s názvem „Aktuální trendy ekonomické diplomacie ve vybraných zemích EU“. Systém podpory exportu byl podle jeho slov v České republice dlouho neprůhledný a pro podniky málo přívětivý. Za poslední dva roky se podařilo podporu exportu sjednotit a podstatně zpřehlednit.

V posledních letech se ukázalo, jak rychle se může měnit politická i ekonomická situace ve světě. Dnes se exportéři snaží uspět na trzích, které se ještě před pár lety jevily jako zcela neperspektivní. Naopak některé ekonomiky, jejichž růst byl závislý na komoditách, dnes působí podstatně méně nadějně, než jsme čekali. Trendem evropských ekonomických diplomacií je proto soustředit se méně na geografické priority a spíše se přiklánět k perspektivním oborům. Ministerstvo zahraničních věcí ČR na tento trend zareagovalo například i publikací Mapy globálních oborových příležitostí.

Ministr Zaorálek zdůraznil, že export představuje pro Českou republiku velmi významnou složkou ekonomiky. V posledních letech se jeho růst pohyboval kolem 7 % a v roce 2015 se vývoz dostal na dvojnásobné hodnoty v porovnání s obdobím před ekonomickou krizí. Za úspěch lze považovat nejen samotné tempo růstu vývozu, ale i fakt, že se českým exportérům začalo dařit uplatňovat i na obtížných trzích, kde se uplatňují produkty s vyšší přidanou hodnotou.

Trendy v ekonomické diplomacii

Analýza Asociace pro mezinárodní otázky „Aktuální trendy ekonomické diplomacie ve vybraných zemích EU“ autorů Alice Rezkové a Kryštofa Kruliše zmiňuje mezi dominantními trendy v ekonomické diplomacii především ekonomizaci zahraničních služeb jako takových. Podle autorů je ale také možné vysledovat důraz na zpětnou vazbu a zkoumání dopadů aktivit ekonomické diplomacie na cílové trhy.

Studie uvádí, že se evropské diplomacie pod vlivem snižování veřejných rozpočtů v době ekonomické krize začaly chovat efektivněji a hospodárněji.  Ve snaze zajistit co nejkvalitnější služby za co nejméně peněz se začaly daleko víc zaměřovat na reálné dopady své činnosti. Tento přístup k ekonomické diplomacii se nadále rozvíjí i po odeznění ekonomické krize a mnoho států dnes některé náročnější služby exportérům zpoplatňuje.

Jedním z nejvýraznějších trendů ekonomické diplomacie je podle studie i sjednocení zahraničních reprezentací států pod jednotnou značku, včetně koncentrace lidských a finančních zdrojů. Diplomaté i zaměstnanci státních agentur na podporu cestovního ruchu či obchodu tak často vystupují pod jednotnou vlajkou, jako např. Business Sweden či Team Finland. Velvyslanci tak často přejímají funkci hlavního manažera koordinovaných aktivit.

Přílohy:
Studie AMO „Aktuální trendy ekonomické diplomacie ve vybraných zemích EU“
Prezentace autorů studie Alice Rezkové a Kryštofa Kruliše na konferenci

 

přílohy

Aktuální trendy ekonomické diplomacie ve vybraných... 922 KB PDF (Acrobat dokument) 1. 11. 2024

Prezentace AMO 265 KB PDF (Acrobat dokument) 1. 11. 2024