Promítání filmu „Tobruk“ na velvyslanectví
14.10.2009 / 17:36 | Aktualizováno: 20.02.2014 / 15:15
V rámci pravidelných Filmových večerů se 13. října 2009 uskutečnilo v kinosále Velvyslanectví ČR v Dánsku promítání českého snímku z roku 2008 “Tobruk“ režiséra Václava Marhoula.
Mezi 70 přítomnými byli kromě pravidelných návštěvníků (čeští studenti, krajané a jejich dánští přátelé a představitelé místních ambasád) také zástupci organizace dánských veteránů a Společnosti přátel Muzea dánského odboje Max Roe a Niels Gyrsting, dále režisér Jan Haugaard a kameraman Marek Bičan z dánské televizní společnosti DR
a zástupci dánského univerzitního rádia.
Velvyslanec Zdeněk Lyčka uvedl režiséra a scénáristu filmu Václava Marhoula, který před promítnutím představil toto originální válečné drama z 2. světové války. K napsání scénáře o působení československých vojáků v severoafrickém Tobruku se nechal inspirovat románem Stephena Cranea Rudý odznak odvahy. Autor svůj film nepojal jako tradiční akční drama, ale jako uměleckou výpověď o odvaze bojovat daleko od domova za svou vlast.
Úspěch filmu Tobruk dokazuje mimo jiné i skutečnost, že z devíti nominací na Českého lva v roce 2008 získal tři: za nejlepší kameru, hudbu a zvuk. Evropská filmová akademie zařadila Tobruk mezi 48 nejlepších filmů letošního roku.
Po projekci se přímo v kinosále uskutečnila živá beseda diváků s autorem: účastníci se dotazovali na témata z filmu přímo odvozená, ale zajímaly je i širší historické souvislosti. Václav Marhoul přesvědčeně prezentoval svůj názor, že národ má za svou svobodu bojovat a přinášet pro ni i oběti, že národ potřebuje mít a znát své hrdiny a být hrdý na svou minulost. Přítomní se shodli na tom, že film může být pro nejmladší generace poučením o minulosti, která je pro ně často již vzdálená a neznámá. Debata poté pokračovala ve společenských prostorách velvyslanectví u malého občerstvení.