Návštěva delegace výboru Senátu PČR v Grónsku
06.10.2009 / 16:27 | Aktualizováno: 26.03.2014 / 12:59
Ve dnech 2.–5. října 2009 navštívila Grónsko delegace Výboru pro životní prostředí, veřejnou správu a regionální rozvoj Senátu PČR vedená 1. místopředsedkyní Senátu A. Gajdůškovou.
Dalšími členy delegace byli předseda výboru I. Bárek, místopředseda výboru J. Lajtoch, členové výboru Eva Richterová, Bedřich Moldan, Václav Vlček a tajemnice výboru J. Kružíková.
Delegace navštívila hlavní město Nuuk a město Ilulissat za polárním kruhem. V průběhu návštěvy se její členové mj. setkali s grónským premiérem Kuupikem Kleistem, předsedou Inatsisartutu (grónského parlamentu) Josefem Motzfeldtem, ministrem životního prostředí Anthonem Frederiksenem, náměstkem ministra zahraničních věcí Inuuteqem Holmem Olsenem, předsedkyní parlamentního Výboru pro ŽP Naajou Nathanielsenovou, nejvýznamnější představitelkou parlamentní opozice Aleqou Hammondovou (předsedkyní sociálnědemokratické strany Siumut) a se zástupci dvou grónských municipalit – Sermersooq a Qaasuitsup – zahrnujících města Nuuk a Ilulissat.
Senátoři se zúčastnili zasedání grónského parlamentu a slavnostní recepce v režii předsedy Inatsisartutu. V kulturní rovině delegace zaštítila otevření dvou výstav pořádaných Velvyslanectvím ČR v Kodani a zahájení Českého filmového festivalu.
Nuuk
Senátoři se během politických rozhovorů v hlavním městě Nuuku (cca 17.000 obyvatel) zajímali zejména o přijetí rozšířené samosprávy 21. 6. t. r. (postupný přechod dalších 33 oblastí politického a veřejného života do rukou grónské vlády včetně využití přírodního bohatství – zejména minerálů, ropy a zemního plynu –, uznání grónského národa s vlastním úředním jazykem a právem sebeurčení, tj. explicitní možností vyhlášení nezávislosti aj.) a o problematiku životního prostředí.
Na úrovni veřejné správy a komunálního rozvoje se delegace zajímala o zkušenosti s reformou správního členění Grónska na 4 municipality (Sermersooq – 20.998 ob., Qaasuitsup – 17.867, Qeqqata – 9.627 a Kujalleq – 7.755). Tzv.„západo-východní“ municipalita Sermersooq sdružuje kromě hlavního města Nuuku a několika dalších měst a osad na západním pobřeží také východogrónská města Tasiilaq a Ittoqqortoormiit, přičemž obrovské vzdálenosti mezi jednotlivými městy či osadami (až 2.000 km přes pevninský ledovec) způsobují enormní finanční náklady na pořádání společných zasedání zastupitelstva (v čím dál větší míře jsou z tohoto důvodu využívány videokonference).
Delegace navštívila také Grónskou univerzitu Ilimmarfik, která sdružuje všechny „netechnické“ obory VŠ studia a nejrůznější vědecké a vzdělávací instituce. A. Gajdůšková pak v Uměleckém muzeu otevřela výstavu kreslených anekdot Miroslava Bartáka Humor beze slov. Vernisáže se zúčastnila mj. vedoucí Grónského zastoupení v Kodani Tove Søvndal Pedersenová. A. Gajdůšková poté uvedla v Uměleckém muzeučeský dokumentární film Síla lidskosti o Siru Nicolasi Wintonovi, který v předvečer 2. světové války zachránil v Praze 669 převážně židovských dětí. V rámci prezentace českého filmu byly dále inzerovány filmy Samotáři, Příběhy obyčejného šílenství, O rodičích a dětech, Nuda v Brně a Divoké včely.
Ilulissat
Senátoři se poté přesunuli do třetího největšího grónského města Ilulissat (cca 4.500 obyvatel a stejný počet psů) za polárním kruhem, kde jednali se zástupci municipality Qaasuitsup Apollo Mathiassenem (zvoleným za sociálně demokratickou stranu Siumut) a Sigvardem Hvidsteenem (výkonným tajemníkem Municipálního úřadu, do něhož je voleno 21 zástupců se 4letým volebním obdobím). Zajímali se mj. o dopad ekonomické krize, která má zásadní dopad na probíhající i plánované komunální projekty.
Senátoři dále navštívili Muzeum Knuda Rasmussena a v kulturním domě Sermermiut zhlédli ukázku z připravované divadelní hry na inuitské motivy.
Na motorovém člunu, který ve spolupráci s municipalitou Qaasuitsup zajistila německá honorární konzulka Elke Meissnerová se senátoři vydali do osady Oqaatsut/Rodebay (bývalá holandská velrybářská osada, v níž dnes žije 58 obyvatel) a mezi plovoucí ledovce v Ilulissatském zálivu Isfjorden, kde jsou nejlépe vidět důsledky globálního oteplování: čelo pevninského ledovce v oblasti Kangia, zapsané na seznam světového dědictví UNESCO, se odlamuje do moře denně v takovém množství, jako činí roční spotřeba vody v New Yorku.
V Uměleckém muzeu A. Gajdůšková slavnostně otevřela výstavu ilustrací Martina Velíška k českému vydání Grónských mýtů a pověstí Knuda Rasmussena, což byla šestá – a závěrečná – vernisáž této výstavy v Grónsku (symbolicky v rodném městě Knuda Rasmussena). V přilehlém kinosále byl promítnut animovaný film o Krtkovi.
Zprávu o návštěvě přinesl mj. deník Sermitsiaq dne 9. 10. 2009.
Návštěva na úrovni 1. místopředsedkyně Senátu proběhla v Grónsku poprvé a potvrdila zájem ČR o tuto zajímavou destinaci. Došlo k navázání nových kontaktů po grónských parlamentních volbách 2. 6. t. r. Důležitá je také rozvíjející se spolupráce v kulturní oblasti – prezentace českého výtvarného umění a filmu a reciproční připravovaná prezentace grónského umění v ČR.