Ekonomický seminář CZ PRES v Dánsku
08.01.2009 / 16:19 | Aktualizováno: 26.03.2014 / 13:20
Ve středu 7. ledna 2009 se uskutečnil v Kodani ekonomický seminář „Europe Without Barriers – Reaping the full benefits of an extended single market“.
Akce byla organizována velvyslanectvím ČR v Kodani v rámci širokého spektra akcí k předsednictví České republiky v Evropské unii.
Seminář byl věcně i organizačně připraven ve spolupráci s Dánskou konfederací průmyslu DI. Dále na akci participovalo místní zastoupení Evropské komise. Odborně i osobní účastí podpořili seminář též zástupci českých úřadů – Jan Hebnar z Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Michal Beník z Úřadu vlády ČR.
Po uvítání účastníků výkonným ředitelem DI Hansem Skovem Christensenem seznámil český velvyslanec Zdeněk Lyčka účastníky v zaplněném hlavním kongresovém sále konfederace DI s prioritami českého předsednictví („3E“) a s paralelou tohoto semináře na hlavní motto CZ PRES, tj. „Evropa bez bariér“, se zaměřením na JVT – jednotný vnitřní trh a čtyři základní unijní svobody – volný pohyb zboží, kapitálu, pracovních sil a služeb. Mj. upozornil na vysoký potenciál ekonomiky EU, který právě v důsledku bariér na vnitřním trhu nemůže být realizován. Ve studii a prezentaci DI je tento objem odhadován ve výši 200 až 300 mld EUR.
Poté následovala další vystoupení (mj. ředitelky pro evropské záležitosti DI Henriette Søltoft/ové, ředitele sekce z DG Market Henrika Mørcha, ředitele Dánského centra vnitřního trhu Národní agentury pro podnikání a stavebnictví Stiga Uffe Pederesena) včetně českých představitelů z MPO a ÚV. Při vystoupeních i navazující panelové diskuzi bylo blíže jednáno především o přínosu pro EU z rozšíření před 5 lety a o dalších možnostech expanze vnitřního trhu EU (Pozn.: Připravována je Studie o pozitivním vlivu rozšiření Unie na vnitřní trh EU). Zhodnocena byla i pozice JVT v rámci globální světové ekonomiky a odpovídající pozornost, která by měla být tomuto trhu věnována. V dalším se jednání zaměřilo na perspektivy, které plynou pro jednotný vnitřní trh z plné implementace Směrnice EU o službách (Pozn. V únoru 2009 se koná v Praze celoevropská Konference o budoucnosti služeb na vnitřním trhu EU). Významná je bezesporu rovněž nutnost plné harmonizace ochrany práv spotřebitele či širší využívání systému SOLVIT. Značné rezervy jsou též v úsporách při dořešení administrativních překážek (odhad dle zástupce EK na 24 mld EUR).
V tomto ohledu byla bezesporu přínosná i účast a vystoupení představitele velmi významné dánské firmy – DANFOSS A/S, která je největší průmyslovou společností DK a velmi významnou nadnárodní konglomerací. Firma Danfoss je světovou jedničkou v oborech chladicí a klimatizační techniky a v oblasti topných a vodovodních zařízení. V rámci vystoupení i následné diskuze mj. právě představitel této firmy Lars Dyrhagen konstatoval praktickou zkušenost z hlediska bariér na vnitřním trhu, která dokládá, že ani podniková sféra nemusí mít zájem na plném odstranění bariér. Takto by měla být vnímaná realita i evropskými úředníky, neboť bariéry mnohdy znamenají, že „somebody is IN and somebody OUT“. To samozřejmě z hlediska konkurence může být pro některé firmy pozitivní. Jedná se tedy o paradox, který především v krizových ekonomických situacích může znamenat, že firmy chtějí určitý stupeň ochrany… Za žádoucí proto tato dánská firma považuje, aby EK stanovila závazné standardy.
Diskuze při ekonomickém semináři se nevyhnula ani současným problémům spojeným s finanční krizí. V tomto směru byla například připomenuta nutnost zohlednit nové podmínky v rámci JVT, důraz na uplatňování Paktu stability, nezbytnost dalších strukturálních reforem atd. Dále byl například zástupcem EK vysloven názor, že státní vlastnictví v bankovním sektoru nemusí být problémem, ale je nezbytné zamezit, aby docházelo u jednotlivých místních bank a finančních institucí k „ochranářství“ či dokonce ke zvýhodňování na národní úrovni.
Akce Velvyslanectví ČR v Kodani, která se setkala se zcela mimořádným zájmem účastníků ze státního i soukromého sektoru DK, byla velmi kladně hodnocena i ze strany představitelů diplomatického sboru.