česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Omezení cestování v souvislosti s COVID-19

(Archivní článek, platnost skončena 10.09.2020 / 16:30.)

Dánsko povolilo s platností od 27. června vstup na své území i turistům z vybraných evropských zemí.

V návaznosti na čtvrteční usnesení vlády (PDF, 141 KB) o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR informujeme o následujícím:


1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR, NÁVRAT DO ČR:

Od 15. června platí následující:

 

Vláda na svém jednání 1. června 2020 schválila ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, na jehož základě s účinností od 15. června 2020 00:00 hod nebudou muset občané ČR a cizinci s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem v ČR (nikoli občané ČR žijící v zahraničí!) při návratu z členských států EU a dalších států schengenského prostoru s nízkým rizikem (zelená barva) a středním rizikem (oranžová barva) nákazy onemocnění COVID-19 absolvovat test, ani karanténu.

Rozhodnutím České republiky změnou dne 12.6.2020 bylo k 15. 6. 2020 v tzv. "Semaforu" Dánsko zařazeno do nejméně rizikové kategorie států  (zelená barva). Občané ČR navracející se z Dánska, stejně jako občané či rezidenti Dánska tak mohou cestovat do České republiky bez omezení.


2. VSTUP NA ÚZEMÍ DÁNSKA A TRANZIT:

Dánsko povolilo s platností od 27. června vstup na své území i turistům z vybraných evropských zemí včetně České republiky. Seznam dalších bezpečných zemí z pohledu Dánska naleznete zde: https://www.ssi.dk/aktuelt/sygdomsudbrud/coronavirus/rejse-og-covid-19-kort-over-lande

Od 15. června platí povinnost nosit v prostorách dánských letišť i po dobu letu roušku.

Od 22. srpna platí v celém Dánsku povinnost nosit roušky v prostředcích veřejné dopravy (autobusy, vlaky, trajekty, taxi) včetně stanic. Výjimku mají lidé mladší 12 let, lidé s dýchacími potížemi atp.

Aktuální informace dánských úřadů jsou dostupné na stránce https://politi.dk/en/coronavirus-in-denmark.

Nová hotline dánské policie, která se zabývá výhradně závažnými důvody pro vstup do Dánska, tranzitem apod.: +45 7020 6044

Policie nabádá, aby si volající nejprve pročetli FAQ.

 

VSTUP NA ÚZEMÍ GRÓNSKA

Čeští turisté do Grónska přicestovat nemohou, pouze v případě, že mají pobyt v Dánsku, Německu, Norsku nebo na Islandu. Zároveň platí povinnost předložit negativní test na koronavirus, 5 dní v karanténě, která se opět ukončí negativní testem. Čeští turisté, kteří by chtěli cestovat z České republiky, nemohou do Grónska cestovat. Není známé datum případné změny podmínek.

 

VSTUP NA ÚZEMÍ FAERSKÝCH OSTROVŮ

Od 27. 6 platí rozšířený seznam zemí, jejichž občané mohou do země cestovat. Po příjezdu na Faerské ostrovy musí všichni cestující podstoupit test na koronavirus. Test provedený jinde není uznáván.

Faerské ostrovy nepožadují prokázání pobytu na minimálně 6 nocí.


3. DOPRAVA:
Letecká doprava je omezena. Trajektová a vlaková doprava z/do Německa je částečně omezena.


4. OPATŘENÍ:
Karanténa po vstupu do Dánska při cestě z oranžových zemí je důrazně doporučena. Při pohybu na veřejnosti je nutné dodržovat odstup 1 m. Nošení roušek povinné není. Před i po návštěvě obchodů je doporučena dezinfekce rukou.


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:
 

Zvláštní stránka pro koronavirus v DK:

www.coronasmitte.dk

Dánský zdravotnický úřad (Sundhedsstyrelsen):

https://www.sst.dk/da/Viden/Smitsomme-sygdomme/Smitsomme-sygdomme-A-AA/Coronavirus/Spoergsmaal-og-svar/Questions-and-answers

Aktuální informace a počty nakažených v DK:

https://www.sst.dk/corona

Kodaňské letiště:

https://www.cph.dk/en/flight-information/information-regarding-corona-virus

Ministrerstvo zahraničních věcí Dánska:

https://um.dk/da/

 

Grónsko a Faerské ostrovy

Informace k šíření koronaviru a onemocnění Covid-19 v Grónsku a na Faerských ostroveech a opatřeními s tím spojenými jsou pro veřejnost publikována a aktualizována na webových stránkách grónského zdravotnického úřadu, grónského zastoupení v Kodani, faerského zdravotnického úřadu pro Covid-19 a faerského zastoupení v Kodani.

Vzhledem k rychle se měnící situaci a postupnému uvolňování opatření doporučujeme kontaktovat přímo místní úřady na výše zmíněných odkazech.