česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czexpats in Science
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

První setkání českých vědkyň a vědců působících v Dánsku pod záštitou Czexpats in Science

V pátek dne 25. dubna 2025 se na rezidenci Velvyslanectví České republiky v Kodani konalo setkání českých vědkyň a vědců působících v Dánsku. Šlo o vůbec první akci svého druhu pod záštitou iniciativy Czexpats in Science a zúčastnilo se jej přes 30 vědců aktivních na území Dánska.

Akci, kterou moderovali paní Anita Brožková ze spol. NovoNordisk a pan Jan Benada z Kodaňské univerzity, uvedli velvyslanec České republiky v Dánsku, pan Jiří Ellinger a ředitel iniciativy Czexpats in Science, pan Matouš Glanc. Následovalo 12 flash talk příspěvků z úst odborníků působících v oborech od molekulární biologie, přes AI výzkumníky až po neurovědce či historiky. Keynote přednášku přednesla psycholožka Hana Malá Rytter na téma výzkumu plasticity mozku a jeho rehabilitace po úrazech a mozkových příhodách. Závěr neformálního, byť profesně vysoce odborného setkání, byl věnovaný networkingu. 

Cílem iniciativy Czexpats in Science je nejen propojit české vědce v zahraničí mezi sebou s vědci a vědeckými institucemi v České republice, ale také pomoci vědcům v zahraničí s orientací v prostředí české vědy. Další myšlenkou je usnadnění návratu vědců do českého prostředí a poskytnutí vědcům dlouhodobě žijícím v zahraničí možnost pozitivně inspirovat a ovlivňovat českou vědu. V neposlední řadě Czexpats in Science spojuje podpora mobility českých vědců, zejména sdílením zkušeností a informací. 

Díky vřelému kontaktu Velvyslanectví České republiky v Dánsku s ambasadorkou iniciativy Czexpats in Science, paní Martou Šiborovou, došlo k rychlé organizaci a realizaci prvního setkání odborné vědecké komunity působících na poli Dánska. Účastníky setkání bylo 30 vědců pohybujících se ve všech fázích kariéry - tedy od magisterského studia až po ty, kteří se vědecké činnosti věnují aktivně, na profesionální úrovni.

Součástí programu byly flash talks, v rámci nichž mohli zájemci krátce představit svůj výzkum. Pětiminutové „záblesky“ poskytly velmi inspirativní vhled do vybraných aktuálních výzkumných témat z dílny různých dánských univerzit, jakou jsou technicky zaměřená DTU či přírodovědná frakce Kodaňské univerzity. Mimořádně zajímavá byla keynote přednáška psycholožky Hany Malé Rytter, která dlouhodobě působí na katedře psychologie Kodaňské univerzity. Zabývá se plasticitou a regenerací mozku po mrtvicích, mozkových příhodách a zranění. Přednáška byla navíc proložena osobním příběhem vědkyně, seznamujícím nejen s linií výzkumu, ale i životem v Dánsku. 

V obecné diskuzi se probírala otázka šíření povědomí o výzkumu ve vysoce konkurenčním prostředí Dánska, jehož zejména farmaceutický průmysl (např. Novo Nordisk)  přitahuje světovou vědeckou elitu. Akce měla mimořádný úspěch a českým vědkyním a vědcům působícím v Dánsku umožnila nejen sdílení svých výzkumných záměrů v nových kontextech, ale také networking, tolik důležitý k úzkému propojení akademického, výzkumného a byznysového prostředí. 

Více informací naleznete také na stránkách Czexpats in Science.  Fotografie v galerii níže.

 

 

Galerie


2025-04-25 Czexpats in Science