česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©️ Nordjyske, Bo Lehm
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká pianina zn. PETROF se rozezněla v dánském městě Thisted

Velvyslanectví ČR v Kodani se s velkou radostí dne 7. září 2023 zúčastnilo slavnostního předání dvou pianin od české společnosti PETROF v dánském městě Thisted. Obdarovaným šťastlivcem byl student místního gymnázia Jacob Hamborg, který vyhrál soutěž "Give me my name" o pojmenování nového redesignované pianino modelu P 131. S vítězným jménem "FLOW" výherce získal pro sebe i svou školu dvě pianina v hodnotě 800 000,- Kč. Slavnostní příležitost ozvláštnily koncerty českého pianisty Matyáše Nováka a dánského pianisty Emila Gryestena.

Jacob Hamborg se svým návrhem „FLOW“ uspěl mezi více než 13 000 dalšími soutěžícími. Tradičního českého producenta pianin zaujalo hned dvojí vyznění slova, a to jak plynutí vody, tak stav, ve kterém jsou lidé ponořeni do určité činnosti, až se jim nic jiného nezdá důležité.

Dánské městečko Thisted se nachází v malebné a odlehlé oblasti severozápadního Jutska. Dopravit dvě výherní pianina a koncertní křídlo tak bylo značným oříškem. Nicméně odměnou jim byl moderní sál místního gymnázia, ve kterém běžně koncertují orchestry a hudební skupiny.

Předání pianin zn. PETROF v dánském Thisted

Předání pianin zn. PETROF v dánském Thisted

Velvyslanectví ČR v Kodani poskytlo akci patronát a zároveň jak škole, tak výherci Jacobu Hamborgovi předalo věcné dary, především pak CD s klavírními koncerty českých umělců. Předání pianin neuniklo ani pozornosti místního deníku Nordjyske

Pianina předal zástupce firmy PETROF, pan Adam Prousek a po slavnosti došlo na koncertní vystoupení nejprve samotného Jacoba Hamborga a následně českého pianisty Matyáše Nováka, který zahrál ukázky z děl B. Smetany, F. Lizsta a slavné Bugatti Step od J. Ježka. Poté krátce zahrál také dánský pianista Emil Gryesten, který představil dánské pianové etudy a klasické národní skladby.

Více informací o soutěži "Give me my name" najdete také na stránkách spol. PETROF zde.