česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Česká centra
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká centra - online přednáška: "Hmm jestli jste si tak jako fillovali nějak nějakej ten void prostě.."

Česká centra uspořádala dne 21. září od 18 hod. další ze série on-line přednášek o češtině Mgr. Lucie Benešové z Ústavu Českého národního korpusu Filozofické fakulty UK s názvem Hmm jestli jste si tak jako fillovali nějak nějakej ten void prostě: krátká sonda do spontánní mluvené komunikace mladých mluvčích.

Přednáška byla vysílána v českém jazyce přes platformu Zoom ve čtvrtek 21. 9. 2023 od 18:00 (CET) a paralelně streamovaná na facebooku Českých center.

TÉMA PŘEDNÁŠKY

V tomto příspěvku nahlédneme do mluvených dat (korpusových i podcastových) a budeme analyzovat proměny a posuny v konverzaci mladých mluvčích. Zaměříme se přitom na přirozenou adaptaci anglického lexika do spontánní mluvené řeči, a to ať už jde o zkratky (ok brácho wtf jako; vo tom že jsem privilegovanej ej ef tak jakoby to je velká pravda no; když tam jsou ty žolíky dva tý bý ejdž), jednotlivá slova (to je úplně insane; jako že byl rebound; koupil moje první pivo ever) nebo i komplexnější syntaktické konstrukce (is it ok když to takhle řeknu? jo?; no tak good for him kámo; good to know což znamená že já si můžu asi v klidu vzít tohle; prostě takže and that’s it basically).

Ukážeme si různé sémantické oblasti, ve kterých mladí mluvčí tato slova nejčastěji používají, např. vztahy a vyjádření různých emocí a hodnocení (jakože mně přijde že prostě takhle v tý honey moon phase je to hrozně těžký; takovej to trochu víc než friends with benefits; ty feelings jako tam nebyly nějak extra; ale cute jakože; jsem úplně braindead debil), ale i užívání diskurzně pragmatických částic (mně je actually povědomej trochu; dílky který potřebuju literally tak to vytlačím; jo are you sure? hele jo). Ukážeme si mluvené doklady i různých morfologických adaptací (to je úplně v chillu; ale necatchovali jste feelings; chugni to). Přednášku bude doprovázet množství autentických zvukových ukázek.

PŘEDNÁŠEJÍCÍ
Mgr. Lucie Benešová vystudovala obory český jazyk a literatura a východoevropská studia se specializací rusistika na FF UK, v současnosti dokončuje své doktorské studium. Od roku 2009 působí jako akademická pracovnice v Ústavu Českého národního korpusu FF UK v Praze. Je spoluautorkou několika korpusů spontánní mluvené češtiny (ORAL2006, ORAL2008, ORAL2013, ORTOFON). Nejvíc ji zajímají pragmatické aspekty mluvené komunikace, zejm. různá jazyková a situační nedorozumění mezi mluvčími.

Zdroj: Česká centra / link