Vzdělávání
Nové znění školského zákona
Dnem 1. ledna 2012 nabyl účinnosti zákon č. 472/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon).
Ve věci plnění povinné školní docházky v zahraničí přináší novelizace zásadní změnu: ruší se povinnost rozdílových zkoušek. Nově je naopak stanovena možnost zkoušku na kmenové škole vykonat, pokud o to rodič/zákonný zástupce školu požádá.
Připomínáme, že Část třetí, § 36 odst 4. školského zákona stanovuje zákonnému zástupci povinnost přihlásit dítě k povinné školní docházce v tzv. spádové škole, a to v době od 15. ledna do 15. února kalendářního roku, v němž má dítě zahájit povinnou školní docházku. O plnění povinné školní docházky v zahraničí je třeba informovat ředitele spádové školy. Zápis do kmenové školy v České republice rodič/zákonný zástupce učiní buď osobně, nebo zplnomocní další osobu na základě plné moci, kde si nechá ověřit podpis českým notářem (na zastupitelském úřadě). V případě nepřihlášení dítěte k povinné školní docházce rodičem/zákonným zástupcem dochází k přestupku dle § 31 zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů. Přestupky na úseku vzdělávání se zabývá příslušný Krajský úřad.
§ 31
Přestupky na úseku školství a výchovy mládeže
(1) Přestupku se dopustí ten, kdo ohrožuje výchovu a vzdělávání nezletilého zejména tím, že nepřihlásí dítě k povinné školní docházce nebo zanedbává péči o povinnou školní docházku žáka.
(2) Za přestupek podle odstavce 1 lze uložit pokutu do 3000 Kč.
Nové znění školského zákona naleznete na webových stránkách MŠMT.
K nostrifikaci vzdělání na zahraničních školách je nařízená nostrifikační zkouška z českého jazyka a českých reálií.
Informace k uznání vzdělání získaného na školách v USA do ČR
Časté dotazy:
1. Jsou rozdílové zkoušky opravdu nepovinné, jestliže prováděcí vyhláška ještě nebyla novelizována?
Zkoušky již povinné nejsou, protože novela školského zákona je s platností od 1.1.2012 zrušila. Nic na tom nemění skutečnost, že dosud není upravená prováděcí vyhláška. Pokud školy informovaly jinak, je to chybná informace.
2. Bude možné požádat školu např. jen o vyzkoušení z češtiny, i když v daném roce by v minulém systému byla povinná i zkouška z dějepisu nebo vlastivědy?
Ne, to nebude možné. Buď žádná zkouška, nebo čeština a dějepis a zeměpis ČR (nebo vlastivěda na 1. stupni) současně.
3. Jak to je s žákem, který dokončuje povinnou školní docházku v zahraničí (v ČR je tedy v 9. třídě)? Pokud by žák nedělal zkoušky, pak nebude mít vysvědčení, a tedy žádný doklad o ukončení povinné školní docházky.
V tomto případě žák české vysvědčení nedostane a plnění docházky prokazuje vysvědčením ze školy v zahraničí, stejně jako jím prokazuje dosažené vzdělání.“
Vše výše uvedené se týká škol základních. Na středních školách v ČR nejsou rozdílové zkoušky upraveny zákonem a jsou plně v kompetenci ředitele školy.