español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Buenos Aires
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Připomínka Pražského jara a 55. výročí okupace Československa v Buenos Aires

Dne 22. srpna 2023 uspořádal krajanský spolek České kulturní centrum ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Buenos Aires vzpomínkovou akci a konferenci na téma Pražské jaro a výročí okupace Československa. Akce se konala za účasti desítek pozvaných hostů v Knihovně Dominga Sarmienta, v Argentinské vědecké společnosti v Buenos Aires.
 

Součástí konference bylo též představení knihy „Checoslovaquia – una introducción a su historia/ Úvod do dějin Československa“ argentinského historika Ricarda Lópeze Goettiga. Jde o první ucelenou a historickou publikaci ve španělštině přibližující souhrnně dějiny Československa od jeho vzniku v roce 1918 až do rozdělení republiky v roce 1993. Ricardo López ke svému dílu čerpal zdroje během svého čtyřletého studijního pobytu na Karlově univerzitě v Praze. Na konferenci pak pro přítomné srozumitelně shrnul základní mezníky československých dějin minulého století.

Za Velvyslanectví České republiky v Buenos Aires se akce zúčastnil zástupce velvyslance Filip Kanda, který vyzdvihl význam 55. výročí okupace Československa sovětskou armádou ve světle současně probíhající zločinné invaze Ruska na Ukrajině. „Připomínka Pražského jara a okupace Československa v dnešní době nabývá víc a víc na svém významu. Ukazuje nám, že Rusko je stále stejné, a díky připomínce okupace můžeme o to víc ocenit naši dnešní svobodu a naše spojence“, uvedl Kanda.