español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

100 let krajanského spolku Unión Checoslovaca

Ve dnech 19. - 21. 5. 2017 proběhly oslavy stoletého výročí založení krajanského sdružení Československá unie společenská, kulturní a sportovní v Presidencia Roque Saenz Peňa (PRSP) v provincii Chaco. Třídenních oslav se na pozvání starosti Gerarda Cipoliniho zúčastnila i delegace z partnerského města Velkých Bílovic v čele se starostkou Marií Vlkovou. O kulturní program se postarala pětičlenná cimbálová muzika Lália pod vedením primáše Martina Čecha. Cestu české delegace zajišťovala nevládní organizace Chaco Checo v čele s Pavlínou Řeháčkovou a bývalou učitelkou českého jazyka u krajanských komunit v Paraguayi Lenkou Raškovou, která delegaci tlumočila.
 

Oslavy započaly v pátek 19. 5. na hlavním náměstí PRSP, kde po hymnách ČR, SR a AR vystoupili s projevy oba starostové, předseda spolku Roberto Bubeník, velvyslanec ČR Karel Beran a velvyslanec SK Branislav Hitka. Při této příležitosti byly odhaleny pamětní desky na Náměstí 25. května a představena nová informační tabule, která bude u vjezdu do města informovat o partnerských městech. Po oficiální části následoval průvod s tradiční Jízdou králů, který směřoval do prostor sídla krajanského spolku. Zde došlo na gratulace mimo výše uvedených i z úst konzulů obou ZÚ a zástupců krajanských spolků z dalších měst (Oberá, Santa Fe, Buenos Aires), předání darů a vystoupení cimbálové muziky Lália.

Druhý den v do posledního místa zaplněném kulturním komplexu Centro chaqueňo měli diváci možnost shlédnout vystoupení nově založené kapely Radost z PRSP, folklorního souboru Československé Koreně z Resistencie, domácího folklorního soubor Moravanka a „exotických“ hostů - cimbálové muziky Lália. Zábava pak pokračovala maškarním plesem v prostorách Československé unie.

Poslední den oslav byl ve znamení slavnostního oběda pro všechny zúčastněné a vystoupení pěvecké skupiny krajanského sdružení. Poprvé v historii spolku navštívil prostory krajanského sdružení i guvernér provincie Domingo Peppo.

Karel Beran proslov na náměstí v Saez Pena

Karel Beran proslov na náměstí v Saez Pena

karel beran blahopřání se starostou Sazez Pena Geraldem Cipolinim

karel beran blahopřání se starostou Sazez Pena Geraldem Cipolinim

tanečnice tradičních moravských tanců

tanečnice tradičních moravských tanců

Cimbálová muzika Lália

Cimbálová muzika Lália