česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Juraj Melioris
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

Rumunský IT sektor nabízí příležitosti i českým technologickým firmám

Rumunsko se stává významným centrem technologického rozvoje s rostoucím důrazem na inovativní IT řešení a moderní technologie. Tento dynamický trh zde přitahuje globální investory a dlouhodobě etablované firmy. Stejně tak ale vytváří příležitosti i pro místní start-upy. Své místo na tomto trhu si nacházejí i české technologické firmy.

Rumunský IT sektor se neustále vyvíjí, jeho podíl na HDP je 8 %. Díky jeho postupnému růstu se očekává, že do konce roku 2025 dosáhne 10 %. Přitom do roku 2015 bylo Rumunsko v této oblasti převážně využíváno k outsourcingu většími zahraničními technologickými firmami. V posledních letech však zde  došlo k výrazným změnám a digitální průmysl se diversifikoval s důrazem na inovativní projekty a přizpůsobená řešení. Díky tomu se v Rumunsku vytvořilo atraktivní prostředí pro zahraniční investice a rozvoj mezinárodních spoluprací v IT sektoru. 

Globální společnosti jako Microsoft a IBM, které v Rumunsku působí od roku 1992 resp. 1996, zde mimo jiné otevřely i řadu center pro vývoj softwaru. Zaměřují se převážně na vývoj cloud computingu, AI a big data systémů (práce s datovými soubory, které kvůli jejich velikosti není možné uchovávat, spravovat a zpracovávat v reálném čase běžně používanými softwarovými prostředky). Stále větší úspěch na trhu začaly mít postupně i domácí start-upy, z nichž se později vyvinuly solidní a na zdejším trhu dobře ukotvené společnosti. Jednou z nich je rumunská firma Bitdefender zaměřující se na antivirový  software. Své produkty a služby v oblasti kybernetické bezpečnosti poskytuje nejenom softwarovým gigantům, jako jsou Google a Microsoft, ale také průmyslovým podnikům, jakým je například automobilový výrobce Ferrari. Další dynamicky rozvíjející se rumunskou firmou je UiPath, která je dnes světovým lídrem v automatizaci podnikových a obchodních procesů (RPA) s využitím umělé inteligence. Významným místním hráčem je rovněž Tremend Software Consulting zabývající se primárně vývojem a řešeními pro internet of things (IoT) pro zdravotnictví, zemědělství a průmyslovou automatizaci.

Rumunský IT sektor je zajímavý i pro české operátory v tomto odvětví. Příkladem je Daktela Romania, pobočka české skupiny Daktela. V Rumunsku firma působí od roku 2022. Na zdejším trhu se uchytila s technologiemi pro call-centra poskytující tzv. omnichannel marketing jakožto strategii zaměřující se na zákazníky napříč různými marketingovými kanály. V relativně krátké době se této české společnosti podařilo upevnit svou přítomnost a přilákat zákazníky v sektorech maloobchodu, e-commerce, cestovního ruchu, nemovitostí a financí. S neustále se rozšiřujícím týmem zaznamenala Daktela Romania významný růst a stala se důležitým hráčem v digitalizaci interakcí mezi společnostmi a zákazníky. Společnost zároveň prostřednictvím svých řešení založených na umělé inteligenci optimalizuje procesy v call centrech. Nabízí inteligentní automatizaci, virtuální asistenty a pokročilou analýzou konverzace za účelem zlepšování zákaznické spokojenosti. 

Dalším příkladem je ALEF Distribution RO, pobočka české skupiny ALEF Nula. Společnost působí na digitálním trhu od roku 1994. V Rumunsku je od roku 2017, přičemž se soustředí zejména na poskytování a distribuci IT řešení a služeb, zejména pak na vývoj, výrobu a budování hardwarového a softwarového vybavení včetně širších komplexů, dále pak cloudových služeb a datových center poskytujících své služby na obchodních a spotřebitelských trzích. Firma také nabízí odborné certifikované kurzy zaměřené na různé dovednosti v oblasti IT. Tato firma za posledních více než dvacet let na rumunském IT trhu navázala spolupráci mimo jiné s tak významnými firmami, jako jsou IBM, Microsoft, Bitdefender, Intel nebo Asus.

Juraj Melioris, zástupce velvyslance, ekonomický diplomat