Rumunsko modernizuje technologie těžby nerostů. Rozvoj důlního průmyslu vytváří nové příležitosti i pro české firmy.
09.07.2025 / 18:31 | Aktualizováno: 10.07.2025 / 11:17
V Rumunsku začíná opět nabývat na významu potřeba využívání vlastních nerostných zdrojů, a to zejména v souvislosti s nutností posilování surovinové nezávislosti země. Rumunská vláda na jaře 2025 přijala novou státní surovinovou strategii stanovující principy využívání neenergetických surovin až do roku 2035. Vládní surovinová politika se tak snaží vytvořit soulad s unijními iniciativou zaměřenou na zajištění bezpečného udržitelného přístupu ke kritickým surovinám. Zmíněný vývoj vytváří nové příležitosti i pro české dodavatele technologií určených pro geologický průzkum, těžbu a zpracování nerostů. Uplatnit se mohou i dodavatelé know-how a technologií potřebných pro plnění vysokých ekologických požadavků, a to mimo jiné i při uzavírání a rekultivaci vytěžených ložisek.
Rumunsko je země s velkým potenciálem využívání nerostných zdrojů, zejména ropy, zemního plynu, soli, zlata, mědi, manganu, stříbra a dalších kovů. Přitom nelze opomenout skutečnost, že Rumunsko bylo i v minulosti poměrně významným evropským průkopníkem rozvoje těžby nerostných surovin, a to zejména pokud jde o vývoj nových metod vyhledávání, vyhodnocování a těžebního využívání nerostných ložisek.
Navíc v současné době začíná v této zemi opět nabývat na významu potřeba většího využívání vlastních nerostných zdrojů, zejména pak v souvislosti s nutností posilování surovinové nezávislosti země. V tomto kontextu se pozornost soustřeďuje mimo jiné i na bohaté zásoby měděné a manganové rudy. Jejich nynější těžba v konkrétních číslech představuje například 9000 tun mědi a 4000 – 9000 tun manganu v koncentrátu ročně. Důraz je zároveň kladen na potřebu plnění vysokých ekologických požadavků, a to mimo jiné i při uzavírání a rekultivaci vytěžených ložisek. Mezi klíčové hráče tohoto odvětví v Rumunsku patří velké geologické a těžební podniky Cupru Min, Minvest Deva, Conversmin, SALROM a další.
Rumunská vláda na jaře 2025 přijala novou státní strategii využívání neenergetických surovin (Strategia Națională pentru Resurse Minerale Neenergetice), která určuje další kroky v této oblasti do roku 2035. Její význam a smysluplnost spočívá kromě jiného i v implementaci unijní iniciativy a pravidel pro zajištění bezpečného a udržitelného přístupu ke kritickým surovinám. Jde zejména o „Raw Materials Initiative“ a „Critical Raw Materials Act“. Klíčovou roli při tvorbě a naplňování předmětné strategie v Rumunsku hraje Sekce nerostných zdrojů Ministerstva ekonomiky a Národní regulační úřad pro těžební a ropný průmysl a geologické skladování oxidu uhličitého.
Tento vývoj vytváří nové příležitosti i pro relevantní české dodavatele technologií a know-how. Důstojným představitelem uvedeného odvětví je asociace Česká dobývací technika – CDT sdružující téměř dvě desítky subjektů schopných nabídnout nejenom technologické komplexy pro hlubinnou a povrchovou těžbu a zpracování nerostných surovin, ale také moderní řešení pro ekologii a bezpečnost těžby, mimo jiné i v úzké spolupráci s akademickou sférou a vědeckovýzkumnými pracovišti.
Právě ve spolupráci s CDT podniklo Velvyslanectví ČR v Bukurešti v první polovině roku 2025 rozsáhlou iniciativu zaměřenou na zviditelnění českých technologií pro geologii, těžbu nerostných surovin a životní prostředí v Rumunsku. Účinnou platformou této iniciativy se stal projekt ekonomické diplomacie zahájený v Bukurešti v březnu 2025 formou odborného semináře a kulatého stolu, na něm byly prostřednictvím série přednášek a prezentací České geologické služby (ČGS), České asociace ložiskových geologů (ČALG) a v neposlední řadě asociace CDT před zástupci relevantních již dříve zmíněných klíčových rumunských institucí a těžebních podniků v širokém komplexu představen český znalostní a technologický potenciál odvětví geologie a těžby nerostných surovin.
Následná incomingová mise skupiny rumunských představitelů těžebního průmyslu, zejména pak představitelů výše zmíněných institucí těžebních podniků do Česka počátkem června 2025 umožnila efektivní představení technologií nabízených členy asociace CDT přímo ve jejich výrobních závodech nebo v místech jejich praktického využití. Nejvíce se díky exkurzím v českých podnicích a osobním jednáním do povědomí rumunských partnerů dostaly firmy DSP Přerov, RPS Ostrava, TRANSROLL, Alta, Ferrit, NOEN a další. Pro povzbuzení dvoustranné spolupráce v tomto odvětví bylo velmi přínosné i setkání rumunských zástupců s vedoucími akademiky a vědeckými pracovníky Hornicko-geologické fakulty VŠB Technické univerzity Ostrava.
Juraj Melioris, zástupce velvyslance a ekonomický diplomat