english  español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český ministr zahraničí v Kolumbii po 15 letech s obchodní delegací a s projektem na pomoc se zvládáním venezuelské migrační krize

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček navštívil spolu s velitelem vzdušných sil České republiky generálmajorem Petrem Hromkem, zástupci Ministerstva obrany a podnikatelskou delegací ve dnech 17. a 18. října 2019 Kolumbii. Po dlouhé odmlce přijel stvrdit vynikající bilaterální vztahy, podpořit Kolumbii v jejím úsilí o další rozvoj mírového procesu, prohloubit spolupráci v oblasti obrany a otevřít další oblasti pro možnou obchodní a investiční výměnu obou zemí. Důležitou součástí návštěvy bylo oficiální předání projektu humanitární pomoci, který pomůže posílit kolumbijskou schopnost přijímat a úspěšně integrovat stále rostoucí počet venezuelských uprchlíků.

Ministra zahraničí Tomáše Petříčka přijal kolumbijský ministr zahraničí Carlos Holmes Trujillo; oba ministři se shodli na potřebě další aktivní spolupráce, která by mohla být podpořena i případným otevřením velvyslanectví Kolumbie v Praze. Předmětem diskuse byla kromě bilaterálních vztahů obou zemí především aktuální situaci v regionu, značně ovlivněná politickou a ekonomickou krizí ve Venezuele, a náročné výzvy, kterým Kolumbie čelí v rámci pokračování mírového procesu. Díky složení delegace a jednání s kolumbijským ministrem obrany Guillermem Boterem se podařilo získat konkrétnější představu o možnostech hlubší  česko-kolumbijské spolupráce v této oblasti.

Ministr Petříček byl přijat viceprezidentkou Kolumbie Martou Lucií Ramírezovou a předal jí projekt, který Velvyslanectví České republiky v Kolumbii připravilo ve spolupráci s kolumbijským Institutem pro rodinu a který je určen na zvýšení kapacity center Institutu, tak aby byla schopna přijímat větší počet dětí v oblastech s největší koncentrací venezuelských migrantů. Matky, převážně nezletilé, se  budou moci díky tomuto projektu snadněji začlenit do společnosti a nalézt důstojný způsob obživy.  V rámci návštěvy se ministr zúčastnil slavnostní recepce ke státnímu svátku ČR, zahájil výstavu dobových fotografií k výročí Sametové revoluce a přednesl přednášku na téma Současné bezpečnostní výzvy na Univerzitě Sergia Arboledy. Návštěva ministra zahraničí České republiky nalezla ohlas ve stěžejních kolumbijských médiích, jak o tom svědčí rozsáhlá interview v deníku El Tiempo a hlavním televizním zpravodajském programu Cablenoticias, a potvrdila, že zájem České republiky o Kolumbii a Latinskou Ameriku při vší složitosti moderního světa neztrácí na intenzitě.