english  español  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální podmínky vstupu do Panamy

Panama-flag

 

Před případnou cestou do zahraničí doporučuje MZV českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, nebo na tomto turistickém odkazu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

VSTUP NA ÚZEMÍ PANAMY

České velvyslanectví v Bogotě upozorňuje občany, kteří cestují do Panamy jako bezvízoví turisté, na nezbytnost prokázat svůj úmysl opustit zemi v zákonem stanovené lhůtě. To znamená mít zakoupenou buď zpáteční letenku, nebo letenku do jiné země. Turistovi s jednosměrnou letenkou hrozí, že bezprostředně po příletu jej imigrační úřad zadrží na letišti v Panama City a přinutí opustit zemi nejbližším možným letem.

Podle informačních stránek pro návštěvníky Panamy je při vstupu do země vyžadován doklad o očkování proti žluté zimnici od cestovatelů, kteří přijíždějí z Brazílie. Ověřte si ale aktuální informace k očkování na panamských turistických stránkách nebo u některého zastupitelského úřadu Panamy, např. u  Velvyslanectví Panamské republiky v Berlíně. Aplikace vakcíny proti žluté zimnici se doporučuje rovněž pro případ plánované cesty do míst s výskytem, a to nejpozději 10 dní před vstupem do oblasti. Více informací: https://stri.si.edu/es/oficina-de-visitantes/planificar-su-visita/vacunas

V současné době neexistují žádná omezení ani požadavky specifické pro covid-19.

PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Vyplnění příjezdového formuláře již není vyžadováno.

Zdravotní pojištění není povinné, ale doporučuje se.

TRANZIT

Vzhledem ke zrušení hygienických opatření zavedených v souvislosti s onemocněním covid-19 je tranzit na letišti Tocumen v Panama City bez omezení.

PODMÍNKY NA MÍSTĚ

V případě cestování nezletilých osob v doprovodu jednoho z rodičů nebo osoby, která není jejich zákonným zástupcem, doporučujeme mít k dispozici notářsky ověřený souhlas rodiče/rodičů k výjezdu s překladem do anglického jazyka, případně doprovázený rodným listem, rozhodnutím o adopci nebo jiným oficiálním dokumentem, který prokáže vztah k nezletilé osobě.

Autem se jezdí vpravo. K pronájmu vozidla nepotřebujete mezinárodní řidičský průkaz, stačí český.

Klimatické podmínky jsou tropické, horko, vlhko, oblačno. Období dešťů  je od května do ledna a období sucha od ledna do května. Pacifické pobřeží je méně vlhké než karibské.

Bezpečnostní situace v Panamě je relativně dobrá. V hlavním městě Panamě a v druhém nejvýznamnějším městě Colónu je běžná úroveň kriminality, převážně krádeže. Některé čtvrti v hlavním městě, jako jsou Chorrillo, San Miguelito a Curundú, a pobřežní oblasti Colónu jsou nebezpečné (zejména v noci).

UŽITEČNÉ KONTAKTY

Honorární konzulát ČR v Panama City

Policie: 211

Záchranná služba: 511

Migración Panama

Tourism Panama

PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Vzhledem k aktuální situaci šíření viru SARS-CoV-2 v ČR a ve světě a jeho dopadům Ministerstvo zdravotnictví ČR zrušilo s účinností od 9. dubna 2022 všechna protiepidemická opatření pro osoby vstupující na území ČR po předchozím pobytu v zahraničí. Bližší informace naleznete na webu MZV ČR.