česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: publicdomainpictures.net
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k leteckému spojení do/z Číny

(Archivní článek, platnost skončena 30.04.2023.)

V červnu 2020 vydal čínský Úřad pro civilní letectví (Civil Aviation Administration of China - CAAC) nové nařízení pro regulaci mezinárodních letů, což otevřelo možnost pro znovuobnovení leteckých spojení mezi Evropou a Čínou, provozovaných evropskými aerolinkami. Nicméně možnosti nadále zůstávají omezené. 

Od 4. června 2020 bylo přijato nové nařízení pro regulaci mezinárodních letů, čímž došlo k znovuobnovení leteckých spojení mezi Evropou a Čínou. Evropské letecké společnosti mohly obnovit letecká spojení s Čínou, ovšem pouze za určitých podmínek.  

Nová pravidla zavedla systém pobídek, který předpokládá povinné testování, resp. předkládání osvědčení o negativním testu na virus COVID-19 před nástupem do letadla ve směru do Číny. A pokud se po povinném testování po příletu do Číny ukáže, že na palubě letadla bylo 5 až 9 infikovaných, mohou být aerolinky čínskými úřady penalizovány - letecká společnost dostane od čínských úřadů automatický zákaz letu pro příští týden. V případě, že počet nakažených dosáhne či překročí 10, automatický zákaz nastává pro následující 4 týdny. Naopak, pokud se letecké společnosti podaří tři týdny po sobě přepravit do Číny pasažéry s nulovým výskytem viru, bude moci od následujícího týdne rozšířit počet spojení na dva lety týdně. K tomu však od června 2020 dosud nedošlo.

Velvyslanectví České republiky v Pekingu v této souvislosti cestovatelům doporučuje:

1) Sledovat webové stránky leteckých společností, kde by se měly průběžně objevovat nejen informace o znovuobnovených či nově otevřených spojeních, ale také instrukce k tomu, jaké budou požadované podmínky ohledně předkládání osvědčení o negativním testu na virus COVID-19 před cestou do Číny. Nelze vyloučit, že podmínky se mohou u jednotlivých leteckých společností lišit.  

2) Vždy pečlivě u prodejce letenek, nebo nejlépe přímo u dopravce ověřit, zda se lety nabízené v rezervačních systémech pro spojení z/do Číny opravdu uskuteční a v případě, že ne, jaké jsou podmínky refundace za zrušené letenky. Povolení letů závisí na rozhodnutí čínských orgánů a aerolinky či distributoři letenek v mnoha případech nabízejí letenky i na trasy a data, pro která ještě nemají jistotu schválení čínskými úřady.  

3) Bez ohledu na zjištěné informace dle bodu 2 počítat s určitou mírou rizika, že zakoupený let může být i pouhých několik dnů před plánovaným odletem zrušen. Tato situace může nastat v případě, že se letecké společnosti nepodaří na předchozím letu do Číny udržet počet pozitivně testovaných na minimu (viz výše).

4) Doporučujeme rovněž sledovat webové stránky Velvyslanectví ČLR v Praze, kde naleznete informace o vyřízení zdravotního potvrzení (zelenému kódu k cestě na základě předložení 2 negativních testů RT-PCR).

Dále upozorňujeme, že nová pravidla se týkají pouze režimu pro provoz leteckých spojení. Nejsou jimi dotčena dosavadní omezení na čínské straně ohledně platnosti a vydávání víz. Zůstává také povinnost po příletu do Číny absolvovat min. 10-denní karanténu v předem určeném karanténním středisku (hotelu), a to na vlastní náklady. Více informací najdete v samostatném článku na našich stránkách.  

Celý text nových pravidel pro mezinárodní leteckou přepravu s Čínou je dostupný na webu CAAC.