česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID19 - aktuální podmínky cestování do Číny a návratu do ČR

Od 30. srpna 2023 jsou zrušena všechna ochranná opatření ke vstupu do Číny, tzn. k cestování není nutný žádný test ani vyplňování zdravotního prohlášení.
 

VSTUP NA ÚZEMÍ ČÍNY

Pro vstup do Číny nejsou od 30. srpna 2023 prakticky žádná omezení. 

Byl zrušen požadavek doporučeného testování před odletem do Číny, není nutný žádný test ani vyplňování zdravotního prohlášení. 

Možnost přiletět do Číny s přestupem v jiné zemi již není omezena.


OČKOVANÉ OSOBY

Požadavky týkající se cesty do Číny pro osoby, které jsou očkovány proti onemocnění COVID-19, nejsou nijak specifikovány.


TESTOVANÉ OSOBY

Požadavek předodletového testování byl od 30. srpna 2023 zrušen.


OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Osoby s prodělaným Covidem nejsou nijak ostrifikovány.


DĚTI

Pro kojence a děti platí vše výše uvedené jako pro dospělé.


PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Povinnost vyplňovat formulář "zdravotní prohlášení", který se předkládal čínské celní kontrole po příletu do Číny, byla od 30. srpna 2023 zrušena.


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Nošení ochranných roušek/respirátorů na území ČLR zůstává stále doporučené, na některých místech povinné (např. nemocnice, lékárny, laboratoře a jiná zdravotnická zařízení, domovy důchodců, věznice, popř. prostory s větší koncentrací osob. 

Vzhledem k opakujícím se vlnám koronavirových mutací doporučujeme sledovat informace místních úřadů, neboť výjimečně může docházet k výlukám (mohou být omezeny dopravní spoje, fungování kurýrních a jiných doručovacích služeb / dodávky zboží mezi provinciemi), ubytování cizinců v hotelech apod.

Zároveň před cestou doporučujeme s hotelem opakovaně (minimálně telefonicky) prověřit rezervaci a možnost ubytování. Možnosti ubytování cizinců zůstávají omezené, neboť jsou pro ně vyhrazeny pouze některé hotely.


POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Vzhledem k uvolnění nulové tolerance vůči této infekci od počátku prosince 2022 nejsou zveřejněny žádné postupy.


TRANZIT

K cestování do Číny je možné využít jakékoli spojení, neboť počet tranzitních míst před příletem na území Číny již není omezen.


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Informace k cestování po Číně je možné získat na lince 12345, která je provozována 24/7 v anglickém jazyce. 

V případě, že se nacházíte na území pevninské Číny mimo své bydliště a potřebujete poradit, můžete kontaktovat také nejbližší konzulární úřad dle místa svého pobytu:

Velvyslanectví ČR v Pekingu (konzulární působnost pro samosprávná města Chongqing, Peking a Tianjin; provincie Fujian, Gansu, Guangdong, Guizhou, Hainan, Hebei, Heilongjiang, Henan, Hubei, Hunan, Jiangxi, Jilin, Liaoning, Qinghai, Shanxi, Shaanxi, Shandong, Sichuan, Yunnan a autonomní oblasti Guangxi, Inner Mongolia, Ningxia, Tibet a Xinjiang) – e-mail: consulate_beijing@mzv.cz

Generální konzulát ČR v Šanghaji (konzulární působnost pro provincie Jiangsu, Zhejiang, Anhui a město Shanghai) – e-mail: shanghai@embassy.mzv.cz

Generální konzulát ČR v Hongkongu (konzulární působnost pro samosprávné území Hongkong a Macao) – e-mail: hongkong@embassy.mzv.cz


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Před odletem z Číny (resp. před odbavením na mezinárodní let) letecké společnosti nevyžadují žádná potvrzení (o negativních testech, o prodělané nemoci či o očkování). Ochrannou roušku můžete po dobu letu používat dobrovolně.