Předseda vlády Petr Fiala na 29. Konferenci OSN o změně klimatu v Baku
18.11.2024 / 09:41 | Aktualizováno: 18.11.2024 / 10:01
Předseda vlády Petr Fiala se zúčastnil v Baku ve dnech 12. a 13. 11. 2024 Summitu světových lídrů OSN o opatřeních v oblasti klimatu a také vysokého segmentu konference smluvních stran UNFCCC. Na plenárním zasedání přednesl národní projev, v němž mimo jiné vyzdvihl význam čistých zdrojů energií při řešení klimatické krize a nutnost stanovovat si ambiciózní, ale současně i realistické cíle. Pan premiér byl přijat hostitelem COPu, prezidentem Ázerbájdžánu Ilhamem Alijevem. Během setkání ocenili oba lídři vysokou úroveň vzájemných vztahů mezi Českem a Ázerbájdžánem. Proběhla řada bilaterálních setkání s partnery – jednání s prezidenty Etiopie, Uzbekistánu, s prezidentkou Severní Makedonie, s předsedy vlád Pákistánu, KDR, členkou srbského předsednictví Bosny a Hercegoviny, uskutečnila se neformální setkání s prezidenty Iráku, Slovenska, prezidentkou Moldavska, s italskou premiérkou.
Ázerbájdžán hostí ve dnech 11. – 22- 11. 2024 konferenci smluvních stran UNFCCC, známou jako COP29.
COP, jenž se skládá ze 198 zemí a Evropské unie, je hlavním celosvětovým fórem, které se zabývá řešením klimatických problémů. Během deseti dní se v Baku sejdou hlavy států a vlád, odborníci a političtí představitelé zabývající se změnou klimatu, také aktéři občanské společnosti – celkem cca 72 000 lidí. Elementárním cílem konference, jíž v tomto roce předsedá ministr ekologie a přírodních zdrojů Ázerbájdžánu Muchtar Babajev, je podpořit globální spolupráci za účelem dosažení udržitelné a odolné klimatické budoucnosti. Hlavními tématy konference jsou snižování emisí skleníkových plynů, financování klimatických opatření v rozvojových zemích, přizpůsobování se změně klimatu a ztráty a škody způsobené dopady změny klimatu.
Předseda vlády Petr Fiala se v rámci COP29 zúčastnil ve dnech 12. a 13. 11. Summitu světových lídrů OSN o opatřeních v oblasti klimatu a také vysokého segmentu konference.
V národním projevu mimo jiné zdůraznil nezbytnost využití čistých zdrojů pro dosažení klimatických cílů, například jaderná energie. Zdůraznil nutnost stanovovat ambiciózní, ale současně i realistické cíle. Stejně tak zdůraznil nutnost mezinárodní spolupráce, globálních opatření a inovativních řešení klimatické krize. Přítomné v plenárním sále Nizámí informoval, že Česko od roku 1990 snížilo emise oxidu uhličitého o více než třetinu.
Během prvního dne Summitu proběhlo dvoustranné setkání premiéra Fialy s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem. Oba lídři ocenili vysokou úroveň vzájemných vztahů mezi ČR a Ázerbájdžánem, věnovali se obchodně-ekonomické spolupráci i zahraničně-politickým tématům. Pan premiér poděkoval za vstřícnost ve vyřešení případu zadrženého českého občana.
Pan premiér také využil přítomnosti zahraničních partnerů a realizoval řadu dvoustranných setkání. Jednal se srbskou členkou Předsednictví Bosny a Hercegoviny paní Željkou Cvijanović, prezidentem Etiopie panem Taye Atseke Selassie Amdem, předsedkyní vlády KDR paní Judith Suminwa Tuluka a s předsedou vlády Pákistánu Šáhbázem Šarífem. Dne 13. 11. pak proběhla další bilaterální setkání, a sice s prezidentkou Severní Makedonie paní Gordanou Siljanovskou Davkovou a s prezidentem Uzbekistánu panem Šavkatem Mirzijojevem. Uskutečnily se také krátké neformální rozhovory s prezidentem Íráku Abdalem Latífem Rašídem, moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou, italskou premiérkou Georgiu Meloniovou a s prezidentem, Slovenska Peterem Pellegrinim.
Martin Lubojacký/ZÚ, ÚV ČR