english  azərbaycan dili / по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ivo Dokoupil
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Značkování „po česku“ v národních parcích Şahdağ a Hirkan

Velvyslanectví ČR v Baku ve spolupráci s ázerbájdžánským Ministerstvem životního prostředí a přírodních zdrojů, Ázerbájdžánskou státní turistickou agenturou a odborem kultury administrativy regionu İsmayıllı uspořádalo na přelomu března a dubna 2019 cestu českých profesionálních „značkovačů“ Iva Dokoupila a Jany Kočařové do Ázerbájdžánu. Čeští lektoři v průběhu cesty vyškolili 26 ázerbájdžánských turistických průvodců a pracovníků národních parků, kteří by se měli do budoucna zabývat značkováním turistických chodníků podle metodiky používané v ČR. V rámci terénní části školení bylo „českými“ značkami v ázerbájdžánských národních barvách – modré, červené a zelené – opatřeno 14 km stezek v národních parcích Şahdağ a Hirkan.

Jedinečná ázerbájdžánská příroda, jejíž největší skvosty jsou chráněny v národních parcích a přírodních rezervacích, dosud do značné míry uniká pozornosti turistů. Lze očekávat, že se tato situace změní v důsledku otevírání Ázerbájdžánu, který roku 2017 i pro občany EU zavedl uživatelsky přívětivý systém elektronických víz, cizincům. Ambasáda ČR v Baku ve spolupráci se zdejšími partnery podporuje rozvoj takových forem cestovního ruchu, jež nevedou k destrukci přírodního a kulturního bohatství Ázerbájdžánu a přispívají k udržitelnému rozvoji jeho lidsky nejpohostinnějších a přírodně nejatraktivnějších regionů.  

Český systém turistického značení je již od 19. století neoddělitelnou součástí naší přírody a kultury a patří k dobrému jménu ČR. Ministerstvo zahraničních věcí jej od počátku nového tisíciletí začalo šířit po světě prostřednictvím projektů v Brazílii, na Filipínách, v Gruzii, Rumunsku a především na Ukrajině, kde týmy pod vedením Iva Dokoupila vyznačily na 1500 km turistických stezek. Z této bohaté zkušenosti vychází i iniciativa zaměřená na Ázerbájdžán, jejíž spuštění česká ambasáda v Baku načasovala na zahájení letošní turistické sezony a v níž hodlá ve spolupráci s místními partnery pokračovat i v letech následujících.

Vydáte-li se do ázerbájdžánských lesů, můžete se od jara 2019 projít po modré, červené nebo po zelené: na území NP Şahdağ vede od hotelu Talıstan Forest k horskému jezeru Qaranohur nedaleko města İsmayıllı červená značka s modrou vyhlídkovou odbočkou, v NP Hirkan pak zeleně značený naučný okruh kolem informačního střediska u Lankaranu a červeně značená stezka lesem od vedlejší silnice kolem severovýchodního okraje parku k jezeru Xanbulan. Po posledně zmíněném chodníku se ptejte pracovníků národního parku. 

Galerie


Značkování "po česku" v AZ národních parcích, duben 2019