
Dokumenty k historii ázerbájdžánsko-českých vztahů po Druhé světové válce
10.03.2017 / 10:40 | Aktualizováno: 27.04.2019 / 19:02
Výzkum ázerbájdžánských a českých expertů zaměřený na historii ázerbájdžánsko-českých vztahů přináší mnoho zajímavých a někdy i překvapivých výsledků. Bádání spojené s projektem se provádí v různých archivech a knihovnách v řadě evropských zemích. Nicméně nejdůležitější část práce je samozřejmě realizována v Ázerbájdžánu a České republice.
Setkání velvyslance České republiky v Ázerbájdžánu Vítězslava Pivoňky s ředitelem Archivu politických dokumentů Prezidentské administrativy Ázerbájdžánské republiky Maisem Baghirovem, které se konalo dne 7. března 2017, se stalo důležitým krokem směřujícím ke konečnému cíli, tj. k vydání odborné publikace mapující historii ázerbájdžánsko-českých vztahů.
Ředitel M. Baghirov předal velvyslanci Pivoňkovi seznam dokumentů nalezených v archivu týmem vedeném paní Lalou Huseynovou, PhD. Tento seznam obsahuje více než sto dokumentů názorně zachycujících vztahy mezi Ázerbájdžánskou SSR a Československem v období od roku 1956 až do roku 1986. Tato zajímavá sbírka dokumentů je doprovázena fotografiemi ze Státního archivu kino-foto dokumentů v Baku. Kolekce obsahuje snimky pořízené v průběhu let 1953 - 1991.
Na základě těchto dokumentů výzkumný tým může vytvořit spolehlivý obraz vzájemných kontaktů v poválečném období až do doby. kdy obě země znovu nabyly nezávislost na konci 80. a na začátku 90. let.

Jednání prvního tajemníka KS ÁzSSR Hejdara Alijeva s ministrem zahraničních věcí ČSSR Bohuslavem Chňoupkem v Baku, 1978