english  azərbaycan dili / по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České lázně: atraktivní destinace pro ázerbájdžánské turisty

Česko a především české lázně jsou pro Ázerbájdžánce atraktivní turistickou destinací. Incomingový cestovní ruch z Ázerbájdžánu každoročně narůstá a Karlovarský kraj, který je pulzujícím srdcem evropského lázeňství, má co nabídnout. Výhodou je navíc přímé spojení mezi Prahou a Baku.

České lázně, stejně jako české vozy, pivo a křišťál, jsou v Ázerbájdžánu velice oblíbené. Především v hlavním městě Baku zná Karlovy Vary každý a v Ázerbájdžánu historicky trvá poptávka po ozdravných a léčebných pobytech v ČR. Významný potenciál nicméně skýtají také další destinace Karlovarského kraje, které nabízejí léčebné pobyty se špičkovou zdravotní péčí a wellness pro všechny věkové kategorie turistů.

Pro posílení příjezdového turistického potenciálu a zvýšení povědomí o rozmanitosti možností pro aktivity v Karlovarském kraji mezi ázerbájdžánskými turisty se Velvyslanectví ČR společně s CzechTourism za finanční podpory Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Živého kraje – Destinační agentury pro Karlovarský kraj rozhodli uspořádat cestu pro zástupce ázerbájdžánských cestovních kanceláří.

Zástupci odborné veřejnosti tak mohli osobně zažít, o jak rozmanitý region se jedná, což jim v budoucnu napomůže při promování a zviditelňování destinace mezi svými zákazníky. Ázerbájdžánští turisté navíc českým lázeňským destinacím mohou napomoci během restartu po pandemii. Byť byl v roce 2021 zapsán tzv. lázeňský trojúhelník (Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně) na seznam světového dědictví UNESCO, sektor se po pandemické krizi vzpamatovává pomaleji. Změnila se klientela, ubylo zahraničních turistů a zkrátila se doba jejich pobytu.

Neodmyslitelný podíl na rozvoji turismu mezi ČR a Ázerbájdžánem má také přímé letecké spojení mezi hlavními městy. Linku mezi Baku a Prahou spustila ázerbájdžánská letecká společnost AZAL v roce 2022, a to dvakrát týdně. Zájem cestovatelů mezi těmito dvěma destinacemi začal převyšovat stávající kapacity, AZAL se tak pro letní sezónu 2024, březen až říjen, rozhodl navýšit týdenní počet letů na 3 týdně (pondělí, pátek a sobota) s potenciálem pro další růst.

Posílení frekvence leteckého spojení zvýší počet přijíždějících a znásobí potenciál pro české podnikatele v oblasti hotelnictví, restauratérství, lázeňství, zdravotnictví i wellness. Kromě toho přímé spojení posiluje atraktivitu Ázerbájdžánu pro české exportéry a investory.

Galerie


fam_trip_04_2024