english  azərbaycan dili / по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: AFEZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ázerbájdžánské ekonomické zóny vytvářejí příznivé prostředí pro zahraniční investory

Diverzifikace hospodářství a investice mimo ropně-plynový sektor patří k hlavním prioritám ázerbájdžánské vlády. Stát se rozhodl přilákat nové investory výstavbou ekonomických zón, v nichž vytváří výhodné prostředí pro fungování zahraničních společností. Rezidenti zón mohou při zakládání místních poboček i při svém dalším fungování na ázerbájdžánském teritoriu využívat plnou podporu ze strany správy průmyslových zón.

Ázerbájdžán se potýká s poklesem zahraničních investic již posledních 10 let. Až 85 % z nich navíc míří do ropného sektoru. Stát se po roce 2020 ve zvýšené míře věnuje aktivitám zaměřeným na investiční pobídky a Ázerbájdžán se i díky své strategické poloze pro transport zboží z východní Asie  stává prioritní destinací pro společnosti se zájmem o diverzifikaci a zkracování dodavatelských řetězců.  Země je nadstandardně hodnocena také v klasifikaci teritoriálního exportního rizika OECD. V roce 2022 se Ázerbájdžán stal jedinou zemí bývalého Sovětského svazu, kromě Pobaltských republik, s exportním rizikem OECD na úrovni 4 a byl tak označen jako nejbezpečnějším státem pro export a zahraniční investice regionu.

Ázerbájdžánské ekonomické a průmyslové zóny

Ázerbájdžánským vlajkovým projektem pro přilákání investorů mimo ropně-plynový sektor je Alatská volná ekonomická zóna (AFEZ). Ta byla založena jako na vládě nezávislá a extra-teritoriální entita přibližně 70 km jižně od hlavního města Baku v nejvýznamnějším ázerbájdžánském přístavu Alat. V zóně není aplikováno ázerbájdžánské ústavní právo, daňový a celní systém ani měnový zákon. Případné spory mají být řešeny nezávislými arbitry. První fáze projektu bude dokončena již na konci července tohoto roku. Rezidenti budou moci započít stavební úpravy na připravených parcelách na ploše 60 ha od začátku srpna. Výhodou zóny je její strategická poloha a těsné napojení na stávající dopravní infrastrukturu.

V roce 2021 nově založená Agentura pro rozvoj ekonomických zón spravuje 6 průmyslových parků, 4 průmyslové distrikty a 51 agroparků rozmístěných po celém teritoriu Ázerbájdžánu. Každá ze zón se specializuje na jinou hospodářskou oblast, všechny však cílí na rezidenty podnikající mimo ropně-plynový sektor. Agentura klade důraz na rozprostření firem po celém Ázerbájdžánu podle náročnosti na dostupnost infrastruktury a analýzy konkurenceschopnosti projektu, tak aby nedocházelo k přílišnému soustředění průmyslu na jednom místě. Tento přístup má mj. napomoci při řešení nezaměstnanosti v jednotlivých regionech. Rezidenti jsou ázerbájdžánskými entitami, které jsou ve specifických případech osvobozeny od plateb DPH, nemíří-li ovšem zboží na domácí trh.

Výhody ekonomických zón

Společnostem je nabízen veškerý servis související s registrací v zónách, veškeré byrokratické náležitosti lze vyřídit na jednom místě. Obě entity jsou také připraveny být  nápomocny svým rezidentům při operativních procesech spojených s každodenním fungováním firem. V případě AFEZ by potenciální investoři měli vyrábět produkty nejen s přidanou hodnotou, ale i dostatečně konkurenceschopné na zahraničních trzích, zóna je nicméně otevřena také zpracování potravin či jiné potravinářské produkci. Povinností, na rozdíl od zón spravovaných Agenturou, je 75% exportní kvóta pro vyrobené produkty, aby nedošlo k přehlcení ázerbájdžánského trhu. V případě zón spravovaných Agenturou je zájem především o výrobu bílé elektroniky, zpracování potravin či výrobky s vyšší přidanou hodnotou.

V případě zájmu o více informací k ekonomickým zónám v Ázerbájdžánu kontaktujte obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví České republiky v Baku e-mailem (commerce_baku@mzv.cz) nebo telefonicky (+994 12 436 85 55).