
Ázerbájdžán má zájem o inovace v zemědělství a české firmy jsou u toho
23.05.2023 / 17:32 | Aktualizováno: 23.05.2023 / 19:09
Zemědělství je jednou ze strategických oblastí ázerbájdžánské ekonomiky. Investice do jeho rozvoje a zvýšení efektivity jsou jednou ze zásadních cest k diverzifikaci hospodářství, která je významnou prioritou ázerbájdžánské vlády posledních let. Efektivita, inovace a potravinová soběstačnost byly tématy 16. mezinárodního veletrhu Caspian Agro, jehož se zúčastnily také české firmy.
Ačkoliv je agrární sektor největším ázerbájdžánským zaměstnavatelem, jehož podíl tvoří 37 % ze všech zaměstnanců, v roce 2022 představoval pouze 5 % HDP. Produktivita odvětví je poznamenána klimatickými změnami, které mají významný dopad na zásobování vodou a snižování kvality půdy. Vládní investiční programy tak cílí na zvýšení efektivity zavedením inovativních technologií do sektoru.
Není proto překvapivé, že se ve dnech 17. – 19. května 2023 právě v Baku konal už 16. ročník největšího mezinárodního zemědělského veletrhu v regionu „Caspian Agro“ společně s již 28. ročníkem mezinárodního potravinářského veletrhu „InterFood Azerbaijan“. Veletrhy byly zaměřeny na široké spektrum inovativních technologií, jako jsou zavlažovací systémy, elektronické zemědělství a IT programy, alternativní zdroje energie, či umělá inteligence.
Veletrhu se v letošním roce zúčastnilo rekordní množství vystavovatelů, celkem 479, ze 31 států, z nichž 9, včetně České republiky, se akce účastnilo ve formě národních stánků. Ázerbájdžánské expozice zastupující státní či regionální struktury prezentovaly rozvoj ázerbájdžánského zemědělství i nejnovější úspěchy výzkumných a vývojových ústavů. Zároveň byly podporovány expozice agrárních startupů.
Česko-ázerbájdžánská spolupráce v agrární oblasti byla notně poznamenána pandemií Covid-19, veletrh byl tak příležitostí k obnovení zpřetrhaných kontaktů a navázání nových partnerství. Příležitosti k prezentaci na národní expozici České republiky zorganizované Velvyslanectvím ČR v Baku za finanční podpory Ministerstva zemědělství ČR v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie využilo sedm českých společností. Jejich zástupci se v rámci B2B jednání organizovaných Velvyslanectvím ČR v Baku a ázerbájdžánskou státní proexportní agenturou AZPROMO měli možnost setkat s potenciálními partnery z regionu.
Na českém stánku byly k vidění technologie zaměřené na balicí proces výrobku (společnost Astro spol. s.r.o.) či chlazení a pivovarnictví (Pacovské strojírny, a.s.). Dále byly představeny společnosti zabývající se chovem skotu a genetickým inženýrstvím (CHD Impuls), stájovými technologiemi (Brunnthaller – CS s.r.o.) a výživou pro zvířata (Dibaq a.s. se svou značkou Fitmin). Osiva představila společnost Moravoseed CZ a.s. a společnost Rudolf Jelínek a.s. prezentovala svoji tradiční výrobu destilátů.